Marlboro fabrikasında sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerin direnişi 30’uncu gününe girdi

Philip Morris (Marlboro) fabrikasında sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerin direnişi 30’uncu gününe girdi. İşçiler dün Meclis’e giderek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Philip Morris (Marlboro) fabrikasında faaliyet yürüten Euroserve Hizmetleri A.Ş.’de yüzün üzerinde işçi DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı. İşçiler “hırsızlık ve meslek sırlarını deşifre” gibi durumları içeren Kod 46 gerekçesiyle işten çıkarılırken, fabrika önünde başlatılan direniş 30’uncu gününe girdi. Hafta sonları hariç her gün fabrika önünde bekleyişini sürdüren işçilere bir çok siyasi parti ve kurum da destek veriyor. 

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜLER

Dün ise 35 kişilik bir heyet ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giden işçiler Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) grup toplantısına katıldı. Grup toplantısının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen işçiler, Kılıçdaroğlu’na yaşanan süreci anlattı. Kılıçdaroğlu’nun işçilerin mücadelesinin yanında olduğunu ifade ettiği öğrenildi. Önümüzdeki cumartesi akşamı ise Torbalı Belediyesi’nin etkinlik salonunda Marlboro işçileri ile dayanışma etkinliği düzenlenecek. Etkinlik için bir çok siyasi parti, kurum ve milletvekillerine çağrı yapılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here