Mersin Şehir Hastanesi’nin musluklarından 3 yıldır ölümcül mikrop akıyor

0

 

Mersin Şehir Hastanesi’nin musluklarından 3 yıldır ölümcül mikrop akiyor

Mersin Şehir Hastanesi’nin şebekesinde Lejyoner hastalığı mikrobu ürediği ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen önlem alınmadığı ortaya çıktı.

 

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre, Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan ve  2017’de hizmete giren Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışından 9 ay sonra yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde, Lejyoner hastalığı olarak da bilinen ölümcül akciğer enfeksiyonu mikrobunun ürediği tespit edildi.

 

Hastane yönetimi uyarılarak gerekli önlemlerin alınması istendi. Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik, başhekimliğe yazdığı yazıda, 23.11.2017 tarihinde alınan numunelerde dahili branş servislerinin ve yoğun bakımlarının bulunduğu T1 kulesinin su tankında, cerrahi branş servislerinin ve yine yoğun bakımların yer aldığı T2 kulesindeki lavabo musluğunda bakterinin ürediğini bildirdi. Gönderilen yazıda 1-2 ay aralıklarla tekrarlanan numunelerde de çeşitli yerlerde üreme olduğu vurgulandı. Ancak aradan geçen zamana rağmen önlem alınmadığı ortaya çıktı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here