Mersin’de Kadınlar Valilik engelini tanımadı

0
Mersin’de ‘Las Tesis’ dansı yaparak destek eylemleri Valilikçe yasaklanan kadınlar, karara rağmen bir araya gelip İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi. Eylemde CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı, sarf etiği sözler nedeniyle diğer kadınların tepkisi ile karşılaştı.
Güney Amerika ülkesi Şili’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü maruz kaldıkları taciz, cinsel saldırı ve şiddeti dans ederek protesto eden kadınlara destek olmak amacıyla ‘Las Tesis’ dansı yapmak isteyen Mersinli kadınlar, Valiliği’nin engeline takıldı.
Valiliğin aldığı ‘eylem yasağı’ kararına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve farklı örgütlerden kadınlar, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bir araya geldi. Ellerinde “Kadına yönelik şiddet kaderimiz değildir”, Kadın cinayetleri politiktir” yazılı dövizler ile erkekler tarafından öldürülen hemcinslerinin fotoğraflarını taşıyan kadınlar, “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” sloganları attı.
Çaldıkları davullar ve ıslıklarla yasaklama kararını protesto eden kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.
DİĞER KADINLARIN TEPKİSİ İLE KARŞILAŞTI
Eylemde konuşan CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler, alınan yasaklama kararına karşı çıktı.
Ancak “Bizim devletimizle, bayrağımızla ve de polisimizle hiçbir sorunumuz yok. Burada biraz bekleyip eylemi bitireceğiz” diyen Güler, diğer eylemci kadınların “Kadın cinayetlerini zaten devlet azmettiriyor, şiddeti polis de uyguluyor” tepkisiyle karşılaştı.
Bir süre protestolarını sürdüren kadınlar daha sonra meydandan ayrıldı.
Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here