Mersin’de polis HDP’li gence ajanlık dayatıyor


Aktif mücadele yürüten Halkların Demokratik Partisi üyesi gençler, uzun süredir polis ve yargı kıskacında. Mersin’de polisin ajanlık dayatmasını kabul etmeyen genç, sık sık keyfi gözaltı ve işkencelere maruz kaldı..

Adını açıklamak istemeyen HDP’li S, kendisine yönelik baskının son bir buçuk yıldır devam ettiğini söyledi. Bu süreçte polislerin defalarca yolunu kestiğini ve birçok kez keyfi şekilde gözaltına alarak işkence, tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını belirtti. S.’nin anlatımına göre mahallede ve ya arabayla trafiğe çıktığında polisler takip ediyor, yolunu kesiyor ve muhbirliği kabul etmesini, kendileriyle çalışmasını istiyor. Polis, HDP çalışanları hakkında “sürekli bize bilgi vereceksin” dayatmasında bulunuyor.

Polisin ajanlık dayatmalarını kabul etmediği için S. birçok kez trafik cezalarıyla karşı karşıya bile kaldı. İHD’ye neden başvurumadınız? Sorusuna ise, “Eğer konuşursam beni ve ailemi öldürecekler. Detayları şuanda konuşmak istemiyorum. Hem benim ve hemde ailemin hayatı tehdit altında. Ayrıca İHD gibi kurumlara başvurmayı düşündüm. Ancak beni ve ailemi polise karşı kimsenin koruyabileceğini düşünmüyorum. Çünkü polis bizi terörist olarak görüyor” dedi.

S., şöyle konuştu: “Gözaltındayken yasal bir şekilde ifade tutanağa geçmesi lazım. Ancak her gözaltına aldıklarında resmi gözaltı kaydını bile yapmıyorlar. Ya onların istediğini kabul edeceksin ya da sürekli kaçırılmak, işkence ve kötü muameleye, hakaret ve tehdide maruz kalıyorsun. Tanımadığım insanlarca bir otomobile bindirilerek, gözlerim kapalı bir şekilde kaçırıldıktan sonra darp edilip, tenha bir yerde salıverildiler” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here