Midyat’da korucuların öldürdüğü Çelik’in ailesi: Katiller korunuyor

Çoban Musa Çelik’i öldüren korucubaşı Şükrü Akçay’a “iyi hal” indirimi ve “haksız tahrik” indirimi yapılarak ceza verilmesi, diğer 2 kardeşinin ise serbest bırakılmasına Çelik ailesi tepki gösterdi. Çelik ailesi, “Bu tamamen katilleri korumaktır. Bu cezasızlık politikasıdır” dedi. Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mesken kırsal mahallesinde 21 Kasım 2021’de çoban Musa Çelik’in öldürülmesine dair korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay hakkında açılan davada mahkeme dün verdi.

MA’nın haberine göre korucubaşı Şükrü Akçay hakkında “müebbet hapis” cezası veren mahkeme, “Haksız tahrik” ve “İyi Hal” iddiasıyla cezada indirim yaparak, cezayı 12 yıl 6 aya düşürdü. Veysi Akçay hakkında olay günü rastgele ateş ettiğini beyan etmesine rağmen “Haksız tahrik altında silahla tehdit” suçundan 1 yıl 8 ay ceza veren mahkeme, Mahsum Akçay hakkında ise beraat kararı verdi. Korucuya ödül gibi cezaÇelik’in ağabeyi Mahsum Çelik, kardeşinin korucubaşı Şükrü Akçay ve kardeşleri tarafından fikir birliği içinde katledildiğini belirterek, faillerin yakınları tarafından olayın başından itibaren delil karartma yapıldığını ve şikayette bulunduklarını söylemelerine rağmen herhangi bir soruşturma açılmadığını açıkladı.

Adil bir yargılama yapılmadığını dile getiren Çelik, “Tanıkları bildirmemize rağmen, atış mesafesinin belirlenmesi için talepte bulunmamıza rağmen, herhangi bir talebimiz de kabul edilmedi. Bu gösteriyor ki, mahkeme tamamen tarafsızlık ilkesini çiğnemiştir. Ek olarak dün karar açıklandı. Korucubaşı ve kardeşleri, kasten ve fikir birliği içinde hareket etmişken, her üçünün ceza alması gerekirken, böyle bir dosyada yaşam hakkı ihlali varken, korucuya ödül gibi ceza verilmiştir. Biz bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Hukuk adına bir utançtır bu” dedi.

‘ADALET İSTİYORUZ’

Anne Rahime Çelik ise, adalet istediğini belirterek, “Oğlumu öldürdüler. Baskı ve zulüm yaptılar. Oğlum çobandı. Hayvanlarının otlatmaya götürmüştü. Ben adalet istiyorum. Allah hakkımızı yerde bırakmasın” dedi.

Öte yandan karara tepki göstermek için bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube binasında bir araya gelen aile İHD ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarıyla birlikte açıklama yaptı.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here