Milli Eğitim Müdürlükleri çocukların çizdiği gökkuşağından rahatsız

0

Mardin Eğitim Sen Şubesi, salgın nedeniyle evde kalan öğrencilerin gökkuşağı çizimlerine ilişkin öğrenci velilerine, “Bu bir LGBTİ projesidir. Gökkuşağı onların sembolüdür” mesajları atıldığını duyurdu.

EBA TV’de cinsiyetçi yayınların ardından il ve ilçe müdürlükleri tarafından okul müdürlerine, velilerin de içinde olduğu okul whatsapp gruplarına gönderilmek üzere hazırlanan mesajlarda nefret suçlarına tanıklık edildi. Velilere gönderilen mesajda çocukların evlerde gökkuşağı çizmelerinin engellenmesi istenirken gerekçe olarak da “Bu bir LGBTİ projesidir” ifadesi kullanıldı. Konuya dair Eğitim-Sen Mardin Şubesi yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Koronavirüs pandemisi ile mücadele kapsamında uzaktan eğitime geçilmesiyle evlerinde kalan çocukların gökkuşağı resmi çizmesi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini rahatsız etti” denildi.

Açıklamanın devamında şunlara dikkat çekildi:
“Birçok ülkede çocuklar, yeni bir akım başlatarak gökkuşağı resimleriyle evde kaldıklarına dair mesajlar verdiler. ‘Evde kal’ çağrısı yapılması sonrası, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin talimatıyla okul müdürleri, ‘Bu bir LGBTİ Projesidir. Gökkuşağı onların sembolüdür. Mayıs ayında yapacakları onur yürüyüşünün bir ön hazırlığıdır’ yazılı mesajları okul whatsapp gruplarına gönderip öğrencilerin uyarılmasını istedi. Çocukların bu dönemde yaşadığı stresi azaltmak İçin yapılan bu çalışma grup normlarına uyan kişiler ve kurumlar tarafından kin ve düşmanlık uyandıran bir bakış açısıyla analiz edildi. LGBT bireylerine yönelik nefret söylemleri ötekileştirme pratiklerinin bir uzantısıdır.

“Mesaj, LGBT’li bireylerin cinsel yönelimlerinden dolayı şiddete ve zorbalığa maruz kalma riskini arttıracaktır. Bizler eğitimciler olarak toplumda yaşayan bütün kesimlerin yaşamlarına saygı duyuyoruz ve ötekileştirici sistemsel ideolojilerin bir parçası olmayı reddediyoruz. Çocuk ve kadın istismarcıları korunurken tepki göstermeyi zul sayan bu zihniyetin, LGBTliler üzerinden nefret pratikleri oluşturulmasını kınıyoruz. Nefret söyleminin sosyal medya gibi yöntemlerle dolaşıma konulmasını dayatanların karşısında olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz.”

 

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here