Mira Güneş’i katleden fail Gülsoy’a ceza indirimi

İzmir’de trans kadın Mira Güneş 2021 yılının Şubat ayında katledilmişti. Güneş’i kesici aletle katleden Serdar Gülsoy’a verilen müebbet hapis cezası ‘hakaret’ gerekçesi ile 15 yıla indirildi.

Güneş’i kesici aletle katleden Serdar Gülsoy’un tutuklu, Turgay Türker ve Murat İnceçelik’in tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması 23 Ocak’ta Bayraklı 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.İddia makamı katledilme sürecini hatırlatarak, faillerin delilleri yok ettiğini ve Güneş’in ziynet eşyası ile parasını gasp ettiğini söyledi.

Katilin beyanı esas alındı

Mahkeme heyeti, katil Serdar Gülsoy’a “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan beraat, “tasarlayarak öldürme” suçundan yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle “kasten öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı da failin “Güneş hakaret etti” şeklindeki beyanına dayanarak, 15 yıla indirdi. Yanı sıra fail Serdar Gülsoy’a “gasp etme” suçundan ise 6 yıl hapis ve 3 yıl 9 ay 6 gün adli para cezası ile verdi.Diğer failler Murat İnceçelik ve Turgay Türker’e ise hırsızlık suçundan 6’şar yıl hapis cezası verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here