Mücahit Yılmaz ölümünde infaz şüphesi

0

Bağlar’da polis baskınında öldürülen Mücahit Yılmaz’ın infaz edildiğine dair kuşkular ortaya çıktı. Tanıklar, evin kapısının kırılmadığını, evde çatışma izinin olmadığını ve Yılmaz’ın üzerinde silah bulunmadığını öne sürdü.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nün sabaha karşı düzenlediği operasyon sonucu bir evde öldürülen Mücahit Yılmaz’ın infaz edildiğine dair kuşkular ortaya çıktı. Emniyete bağlı özel hareket polisleri, Bağlar ilçesi Karacadağ Caddesi üzerinde bulunan Ahmet ve Birsen Yoldaş çiftinin evine sabaha karşı baskın düzenledi. Bir apartmanın 3’üncü katına yapılan baskında Mücahit Yılmaz adlı kişi öldürüldü. İçişleri Bakanlığı, “çatışma yaşandığına” dair bir ifade kullanmadan Yılmaz’ın “kırsal alandan gelerek şehirde faaliyet yürüten örgüt mensubu” olduğunu açıkladı. Görgü tanıklarının ifadeleri ve olayın yaşandığı evdeki bulgular, “Yılmaz infaz mı edildi” sorusunu akıllara getirdi.

Çatışma izi yok

Yılmaz’ın öldürüldüğü evde, kapının kırılmadığı görüldü. İçerisinde herhangi bir çatışma izine rastlanmadığı evden ateş edildiğine dair herhangi bir işaret de bulunmadı. Yılmaz’ın öldürüldüğü belirtilen evin balkonundan ateşe karşılık verdiğine dair herhangi bir işaret de yok.

Silah yok

Görgü tanıklarının ifadeleri ise, infaz kuşkularını güçlendiriyor. Teşhis için balkonda bulunan Yılmaz’ın cenazesinin üzerine götürülen görgü tanıkları, Yılmaz’ın cenazesinin yanında herhangi bir silahın bulunmadığını söyledi. Mutfak dolabında iki adet mermi izinin olduğu ve dışarıdan ateş edilmiş olabileceği kaydedildi.

Bu bulgulara göre, Mücahit Yılmaz ya üçüncü katta bulunan evin balkonunda dışarıdan açılan ateşle vuruldu ya da baskın sırasında evin balkonuna götürülerek öldürüldü. Baskın sonucu gözaltına alınan Ahmet ve Birsen Yoldaş çiftinin görgü tanıklığı, olayın aydınlatılması için önemli olacak.

Bakanlık ‘çatışma’ demedi

İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, “çatışma” ifadesini kullanmadı. Bakanlık açıklamasında, öldürülen kişinin üzerinde silah bulunduğuna dair bir ifade de yer almadı. Bakanlık, olayın yaşandığı evde, silah ve mühimmat ele geçirildiğini iddia etti.

İçişleri Bakanlığın açıklaması şöyleydi: “İç güvenlik operasyonları kapsamında, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü birimlerince düzenlenen operasyonda, terör örgütünün kırsal alandan gelerek şehirde faaliyet yürüttüğü tespit edilen BTÖ mensubu Mücahit Yılmaz etkisiz hale getirilmiş, 2 kişi gözaltına alınmıştır. Etkisiz hale getirilen şahsın kaldığı yerde yapılan aramada, başkası adına düzenlenmiş sahte kimlik, silah, mühimmat ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmiştir.”

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here