Ana Sayfa Yaşam

Mülteciler hastaneye kabul edilmedi

0

Mülteciler hastaneye kabul edilmedi

    

İstanbul’da bazı mülteci ve göçmenlerin koronavirüs şüphesi ile hastanelere yaptıkları başvuru kabul edilmedi. Hastalık belirtisi taşıyan mültecilerin ve göçmenlerin geri çevrilmesine gerekçe olarak ise kayıtsız ve kimliksiz olması gösterildi.

Hastane girişlerinde hastane polisi tarafından idari gözetime alınmak ile de tehdit edilen mülteciler ve göçmenler, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi’ne başvuruda bulundu.

Başvurularla ile ilgili yazılı açıklama yapan İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalığına ilişkin olarak  ülkede yaşayan herkesin sağlık hizmetlerine erişiminin ücretsiz ve eşit bir şekilde  sağlanmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Herkese sağlık hakkı

Açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi Türkiye’nin  taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin devletlere yetki alanlarında bulunan kişilerin  sağlık hizmetine erişebilmelerine yönelik pozitif yükümlülükler getirdiği belirtildi. Açıklamada, Anayasa’nın 17. ve 56. Maddelerinde belirtilen sağlık hakkının herkesi kapsadığı da vurgulandı.

Kişilerin sağlık hakkını ihlal edildiğinin ifade edildiği açıklamada, kimliksiz, kayıtsız ve diğer tüm yabancılar için acilen tedbir alınması istendi. İSTANBUL

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here