Mülteciler için alınan fonlar nereye gidiyor

0

İŞİD saldırıları sonucunda Halep’ten Van’a göç etmek zorunda kalan 11 nüfuslu Xelîl ailesi, dondurucu soğuklarda konteynırda kalıyor. Baba Xelîl, hükümetin AB’den mülteciler için aldığı fona işaret ederek, ‘Kömür bile vermiyorlar’ dedi

Hükümetin Avrupa Birliğ (AB)’den aldığı fonların nereye gittiği mechulken, İŞİD saldırıları sonucunda yaşadıkları kentleri terk eden ve yaşam güçlüğü çeken mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor. 11 nüfuslu Xelîl ailesi de onlardan biri. Suriye’nin Halep kentinden göç etmek zorunda kalan Xelîl ailesi, 4 yıl boyunca Van’ın İpekyolu ilçesi Seyit Fehim Arvasi Mahallesi’nde, aylarca da bodrum katında kaldıktan sonra şimdi de belediyenin verdiği 2 odalı konteynırda yaşıyor. Çocuklarına bakabilmek için hurdacılık yapan Şevax Xêro Xelîl ve ailesinin tek isteği ise yeniden topraklarına dönmek.

‘Mahallenin desteğiyle hayatta kalıyoruz’

Mezopotamya Ajansı (MA) haberine göre; Mahallelinin verdiği destekle yaşadıklarını söyleyen Şevax Xêro Xelîl, kapısı kırık olan konteynırı göstererek, “Günlük ortalama kazandığım 10 lirayla burada yaşayan aileme bakmaya çalışıyorum. Çevrenin verdiği yardımlarla ayakta duruyoruz. Ben ve 2 çocuğum da hurdacılık yapıyoruz” diye konuştu.

‘Topraklarımıza geri döneceğiz’

İŞİD saldırıları sonucu topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Xelîl, “Ben yerimi yurdumu bırakmak istemiyordum. Orda kurulu bir düzenimiz vardı. IŞİD yaşadığımız yere saldırı gerçekleştirdi. Önüne kim çıkıyorsa, kadın, yaşlı, çocuk hepsini öldürüyordular. Herkes göç edince biz de sevdiklerimizi, evimizi, hayvanlarımızı, geride bırakarak kaçtık” diye konuştu. Hükümetin Avrupa Birliği’nden (AB) mülteciler için fon aldığına işaret eden Xelîl, “Kömür bile vermiyorlar. Çocuklarım hava soğuk üşüyor. Bazen ekmek bile bulamıyoruz. Savaş biter bitmez topraklarımıza geri döneceğiz” ifadesinde bulundu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here