Murat Karayılan: Marksist-Leninizm bir modaydı, ABD’ye asla düşman olmadık

0

PKK yöneticisi Murat Karayılan, PKK-ABD ilişkilerine yönelik bir söyleşi verdi

PKK yöneticisi Murat Karayılan, İsrail gazetesi Jerusalem Post’a (JP) bir söyleşi verdi. Karayılan söyleşide ABD’yle iyi ilişkiler kurmak istediklerini söylerken, ABD’nin kendilerine karşı mevcut tutumunun, genelde Türkiye tarafından verilen bilgilerden kaynaklandığını söyledi.

“Lozan Kürtler için felaketti”

PKK’nin ABD’nin “terörist” listesinde yer alıyor olması ve kendi başına ABD tarafından ödül konmasına ilişkin de konuşan Karayılan, “ABD dahil hiçbir tarafa düşmanlığımız yok ve ABD’yi asla hedef almadık. Lozan Konferansı sırasında Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, ABD başkanı Wilson Kürtlerin haklarını kabul etti, ancak diğer güçler Wilson’ın tavsiyelerine karşı çıktı. Lozan anlaşması Kürt milleti için felaketti” dedi.

Karayılan, kendisini ve diğer PKK üyeleirini terör listesine eklemenin, ABD’li politikacıların Türkiye’yi yatıştırmak için yaptığı bir şey olduğunu ekledi.

“Kürt sorununun çözümün tek yolu ABD’nin bizimle iletişime geçmesi”

ABD’nin bölgedeki aşiret liderleri tarafından PKK’yi terörist ilan etmeye teşvik edildiğini söyleyen Karayılan, “Şimdiye kadar Amerika bizimle karşı karşıya gelmedi. ABD bizi, Türk devleti gibi bize karşı olan üçüncü şahıslardan öğreniyor. Amerika’nın hakkımızda yanıltıcı ve sahtekar bilgilerle beslendiğini düşünüyorum. Amerika’nın bizimle iletişime geçmesi, Kürtlere karşı net bir politika ortaya koyması ve Kürt sorununun çözümüne katkıda bulunması tek çözümdür” dedi.

“Marksizm modaydı… ABD’ye asla düşman olmadık”

“PKK’nin kurulduğu dönem birleşik bir Marksist-Leninist Kürdistan kurma amacı güttüğü” iddiasına ilişkin ise Karayılan, “[O dönem] Marksist-Leninizm bir modaydı ve biz de bu fikirlerden etkilendik” dedi.

SSCB’nin çözülmesine ilişkin de konuşan Karayılan, “Biz Sovyet ideolojisini eleştirdik. Bu yüzden Sovyetler Birliği çöktüğünde olumsuz etkilenmedik, çünkü onlardan her zaman uzak durduk… ABD’ye asla düşman olmadık. Öcalan tutukluyken birçok fikrimizi revize etti. Demokrasiyi, çevreciliği ve kadın haklarını vurguladı” dedi.

Karayılan, eğer Öcalan tutuklanmasaydı Kürt sorunun çözülebilmiş olacağını da ekledi.

“Kürtleri ABD’yle iyi ilişki kurmaya teşvik ediyoruz”

Siyasi bir çözüme her zaman hazır olduklarını söyleyen Karayılan, “Rojava Kürtlerini ve Rojhelat Kürtlerini ABD ile ilişki kurmaya teşvik ediyoruz. Öcalan bir defasında ‘Sovyetler Birliği demokrasiye sahip olmadığı için çöktü ama Amerika demokrasi yüzünden kaldı’ demişti. ABD ile ilişkilere karşı değiliz. Aksine, Kürdistan’ın her yerinden Kürtlerin ABD ile büyük ilişkilerini tamamen destekliyoruz” dedi.

Karayılan “demokrasi, özgürlük ve insan haklarına verdiğimiz desteğe rağmen ABD ve Batı ülkeleri hala Türk devletini ve bize karşı askeri kampanyasını destekliyor” derken, “ABD’nin politikasını gözden geçireceğini ve Kürt halkına karşı daha olumlu olacağını umuyoruz. ABD’yi bizi terörist listesinden çıkarmaya çağırıyoruz. PKK, IŞİD’in bölgede genişlemesini durdurmada büyük rol oynadı ve ABD’nin hareketimize yönelik görüşlerini değiştireceğini umuyoruz. Böyle bir diplomatik yaklaşım ABD’ye ve bölgedeki müttefiklerine fayda sağlayacaktır” sözlerini kullandı.

“ABD buna ağırlık verirse bunu yapabilir”

Kendisine ABD’nin Türkiye ve PKK arasında arabuluculuk yapması ve bu koşullarda PKK’nin silahsızlanmasını talep etmesi durumunda nasıl tepki vereceklerinin sorulması üzerine Karayılan, “Evet, Amerika buna ağırlık verirse bunu yapabilir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, 1919’da kurucular tarafından Kürt federalizmi onaylandı. Kürtlere özerk bir bölge sözü verildi, ancak 1923’te Kürdistan dört ülkeye bölündü. ABD ve Avrupalılar, tıpkı İrlanda’daki sorunların çözülmesine yardımcı oldukları gibi bir barış anlaşmasına aracılık etmeye yardımcı olabilirler.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here