• Sal. Kas 24th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Muson yağmurlarının Güneydoğu Asya’da aldığı can sayısı 164’e yükseldi

Muson yağmurlarının Nepal, Bangladeş ve Hindistan’ın kuzeydoğusunda neden olduğu sel felaketlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 164’e yükseldi.

Associated Press’te yer alan habere göre yetkililer geçen hafta boyunca Nepal’de en az 90 kişinin hayatını kaybettiğini, Hindistan’ın kuzeydoğu eyaleti Assam’da ise 62 kişinin öldüğünü duyurdu. Bangladeş’te de en az 12 kişi selde yaşamını yitirdi.

Nadir hayvan türleri de selden etkilendi

Habere göre Assam’da Brahmaputra nehir yatağının taşması sonucu Kaziranga Ulusal Parkı’ndaki 10 nadir bulunan tek boynuzlu gergedan da öldü. Yüzde 80’i sular altında kalan ulusal parkta 51 hayvanın telef olduğu belirtildi.

Assam Afet Müdahale Otoritesi son 24 saatte yağışın azaldığını, fakat 3 bin 700 kasabada 4.8 milyon kişinin selden etkilendiğini açıkladı.

Hindistan’ın Bihar eyaletinde ise 2.5 milyondan fazla insanın selden etkilendiği belirtildi. Assam’ın selden etkilenen bölgesindeki bir hastaneye gitmekte olan hamile bir kadın ilk çocuğunu bir teknede doğurmak zorunda kaldı.

Nepal İçişleri Bakanlığı 36 bin 728 ailenin muson yağmurlarından etkilendiğini, 13 bin ailenin sel ve çamur kaymaları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. Nepal’in bazı bölgelerine acil gıda tedariği helikopterlerle sağlandı.

Muson yağmurları her yıl hazirandan eylüle kadar sürüyor ve yağmurla beslenen ekinler için hayati öneme sahip.

Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir