Ömer Çelik: Türkiye göçmen kampı değildir

0

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Çelik, Afganistan’dan gelen mültecilerle ilgili “Türkiye ölümden kaçan insanlara kucak açar. Bunun istismar edilmesine kesinlikle müsaade etmeyiz. Türkiye, hiç kimsenin göçmen kampı değildir. Bu toprakları toplama kampı gibi düşünmesinler. Tarihten gelen insani yaklaşım söz konusudur” ifadelerini kullandı. Ömer Çelik, Türkiye’nin sınır hakimiyetinin yüksek olduğunu öne sürdü.

Ömer Çelik, göçmenlere yönelik sosyal medyadaki bazı tepkiler için “Kendisinin göçmen olduğunu söyleyip de milletimize karşı aşırı ifadeler kullanan bazı tipler sosyal medyada gözüküyor, bunlara karşı da gereği hukuk içerisinde yapılır” dedi.

TÜRKİYE HİÇ KİMSENİN GÖÇMEN KAMPI DEĞİLDİR: Afganistan ya da dünyanın başka yerlerdeki siyasi gruplarla, resmi ya da gayrı resmi, Türkiye hepsiyle görüşerek orada pozisyon almak şekliyle bir tecrübeye sahiptir. Devlet birimleri bütün gruplarla görüşüyor. Devlet kurumları arasında rol paylaşımı var. Kriz bölgelerinde çoğu kez kullandığımız metottur. Bütün gruplarla görüşme sürecimiz devam ediyor. Hiç kimse açıklama yaparken saygısızlık noktasına gelen açıklama yapmamalıdır. Türkiye ölümden kaçan insanlara kucak açar. Bunun istismar edilmesine müsaade etmeyiz. Türkiye hiç kimsenin göçmen kampı değildir. Birileri bu toprakları toplama kampı olarak düşünmesinler. Türkiye ne birilerinin dediği gibi transit geçiş noktasıdır ne de göçmen kampı değildir. Tarihten gelen insani yaklaşım söz konusudur. Bundan daha fazla göçü kaldıracak durumda değiliz. Muhalefetin iddia ettiği gibi bu para meselesi değildir.

DÜNYANIN VİCDANINI TEMSİL EDEN ÇİZGİDE DURACAĞIZ: İnsanları hedef gösteren faşizan dile müsaade etmeyiz. Burada insani durum vardır. Namlu doğrultulmuş insanlar hayatını kaybetmesin diye Türkiye bu yükle karşı karşıya kalmıştır. Dünyanın vicdanı, dünyanın ahlakını temsil eden çizgide duracağız. Marjinal yaklaşımlara asla teslim olmayacağız.

SINIR HAKİMİYETİMİZ YÜKSEK: Bir takım videolar gösteriliyor, Türkiye’nin sınırları delik deşikmiş gibisinden… Türkiye’nin sınır hakimiyeti yüksektir. İçişleri Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar yüksek standartlıdır.

BUNLARA KARŞI GEREĞİ YAPILIR: Kendisinin göçmen olduğunu söyleyip de milletimize karşı aşırı ifadeler kullanan bazı tipler sosyal medyada gözüküyor, bunlara karşı da gereği hukuk içerisinde yapılır

DIŞLAMA POLİTİKASI YUNANİSTAN TARAFINDAN DEVAM ETTİRİLMEKTEDİR: Yunanistan’daki Türk azınlığın sorunlarıyla ilgili tasarruf tedbirleri bahanesi altında 12 ilkokul kapatılmış durumda. Lozan Antlaşması’na aykırı olduğu açıktır. Dışlama politikası Yunanistan tarafından devam ettirilmektedir. Ortaokul ihtiyacı varken açılmaması başka problemdir. Yunanistan’ın dışlayıcı tutumunu güçlü bir şekilde reddettiğimizi bir kere daha duyurmak isterim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here