Optimar’ın Anketine Göre Iki Isim Toplumun Muhalefet Ihtiyacını Karşılamaya Başladı

0

Optimar’ın Anketine Göre Iki Isim Toplumun Muhalefet Ihtiyacını Karşılamaya Başladı

 

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Optimar Araştırma Şirketi’nin Türkiye genelinde yaptığı ankete göre “Yeni partiye ihtiyaç var” diyenlerin oranı yüzde 14.9’a düştü.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Yeni kurulan ya da kurulacak olan partilerle ilgili bilgileri zaman zaman paylaşıyorum. Ama bir yandan da bu partilere olan ilgi ne düzeyde onu ölçmeye çalışıyorum” dedi. Daşdemir’in önemli bir noktaya dikat çektiğini belirten Selvi; Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladığını aktardı.

Abdulkadir Selvi, “Yeni partilere ilgi azalıyor” yazısında Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir ile konuştuğunu belirtti. Selvi’nin yazısının bir bölümü şöyle:

“Yeni partilere ihtiyaca ilişkin en yüksek oranı yüzde 34.6’yla 2019 yılı Şubat ayında bulduklarını belirtti. Yani yerel seçimlerden hemen önce. Yerel seçimlerden sonra ise ’Yeni partiler kurulsun’ diyenlerin oranında hızlı bir düşüş tespit edilmiş.  Optimar’ın 12-15 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptığı ankette ’Yeni partiye ihtiyaç var’ diyenlerin oranı yüzde 14.9 çıkıyor. Bu oran eylül ayında 25.8’den ekim ayında 18.6’ya gerilemiş. Ali Babacan partisini kurana kadar bu oran yüzde 10’a düşerse şaşırmayın. Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’den bu sonuçlarını yorumlamasını istedim.

Daşdemir önce önemli bir noktaya dikkat çekti.

‘Yeni partiye ihtiyaç var diyenlerin öncelikle homojen olmadığını görüyoruz. Kimi yeni partinin kimliğinin Atatürkçü olmasını, kimi milliyetçi olmasını, kimi demokrasiyi öncelemesini, kimi ekonomiyi, kimi ise İslamcı bir çizgide olmasını istiyor’ dedi.

Sonra madde madde anlattı.

‘Yeni parti kurulmalı’ diyenlerin tek bir partide toplanması mümkün gözükmüyor.

CHP’li belediyeler yeni partiye olan talepleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here