Pamuk üreticileri ‘pamuğun maliyeti 15 lira, biz 11 liradan satıyoruz’

Pamuk fiyatı maliyetin çok altına düştü. Bir kilogram pamuğu 15 liraya mal etmesine rağmen düşen fiyatlar nedeniyle 11 liraya satmak zorunda kalan çiftçiler seslerinin duyulmasını istiyor.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Orhan Sarıbal ile Ayhan Barut, Urfa’da pamuk üreticilerinin sorunlarını dinledi. İthalatın pamuk fiyatlarını düşürmesi nedeniyle mağdur olan pamuk üreticileri, bir kilogram pamuğu 15 liraya mal etmesine rağmen 11 liraya satmak zorunda kalıyor. Çiftçiler seslerinin duyulmasını istiyor.

GEÇEN YIL 24 TL OLAN PAMUK BU SENE 11 TL

CHP heyeti pamuk üreticileri, çiftçiler, zirai ilaç, tohum ve gübre bayileri, ziraat mühendisleri ve sektör paydaşlarıyla görüştü. Urfalı pamuk üreticilerinin geçen yıla oranla çok zor durumda olduğunu belirten Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Abdullah Melik, “Çünkü pamuk para etmiyor. Geçen yıl 24 liraya kadar alıcı bulan pamuk şimdi 11 lira. Maliyeti ise 15 lira. Bu üreticiyi iflasın eşiğine geldi. İthalat yapıyorlar ve pamuk fiyatları düşüyor” dedi.

Sultantepe Köyü’ndeki üretici köylüler fahiş oranda artan maliyetlere rağmen pamuk fiyatlarının 11 liraya kadar düşmesine tepki gösterdi. Çiftçinin battığını anlatan pamuk üreticisi Hasan Altay, “Pamuk para etmedi, malımızı satamıyoruz, alım yapmıyorlar, gidip yalvarıyoruz alsınlar diye. Pamuk 11 liradan satılıyor, maliyeti 15 lira. Çiftçi üretemez artık bu halde” diye konuştu. Pamuk üreticisi İmam Çiftçi ise, “Mazot fiyatları 4-5 misli arttı, ilaç ve gübre fiyatları 3-4 kat arttı. Maliyetleri artarken pamuk fiyatları düşüyor, biz çiftçi olarak üretiyoruz ama anlamıyoruz. Gerçekten çiftçi zor durumda, maliyetler ortada” diye konuştu. 

9 AYDA İKTİDAR 930 BİN TON LİF PAMUK İTHAL ETTİ

Çiftçileri dinledikten sonra kısa bir değerlendirme yapan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise şunları kaydetti: “Pamuk dünyanın en önemli ürünlerinden birisidir. Türkiye’de uygulanan tarım politikaları nedeniyle ne yazık ki pamuk çok kötü durumda. Üretici maliyetini karşılayamadığı için ciddi biçimde zarar ediyor. İlk 9 ayda iktidar 930 bin ton lif pamuk ithal etti, 2.5 milyar dolar ödendi. Yani yaklaşık 52 milyar lira dışarıdan gelen pamuğa para ödendi. Peki çiftçimiz ne yapacak? Yunanistan’da, Amerika’da pamuk fiyatı serbest piyasaya bağlı değil de neden bizim çiftçimizin pamuğu serbest piyasaya bağlı? Hükümet aklı sıra rakamlarla oynuyor. Bu yalana kimse inanmaz. Pamuğa derhal acilen 22 liraya denk gelecek biçimde destekleme politikası istiyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here