Parlamentosu kuşatılan Gürcistan’da İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama: Darbe girişimi

0

Gürcistan’da muhalefet ve binlerce kişi, Rus heyetin ziyareti nedeniyle Tiflis’te parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalışırken, polisle arbede yaşandı.

Tiflis’te açılışı dün yapılan 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi’nin ikinci gün oturumuna, Rusya heyetinde yer alan Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov başkanlık yaptı. Gavrilov’un sabah saatlerinde parlamentoya hitap etmesine tepki gösteren muhalefet ve binlerce kişi, Tiflis’te parlamento binası önünde toplandı.

Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze ve bazı yetkilileri istifaya çağıran ve sayısı 10 bini geçen protestocular, parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalıştı. Yaşanan arbede sonucunda emniyet güçleri, biber gazı ve plastik mermi kullanarak protestocuların parlamentoya girişini engelledi.

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların organize ettiği gösteride konuşan protestocular, Gürcistan hükümetini Rusya’ya karşı etkisiz politikasını sürdürmekle suçlayarak Parlemento Başkanı, İçişleri Bakanı ve asambleyi organize eden herkesi istifaya çağırdı. Parlamento önünde olaylar devam ediyor.

POLİS PLASTİK MERMİ KULLANDI

Gürcistan medyası, polisin protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtığını bildirdi.

Rustavi-2 televizyonu, polis özel hareket timlerinin önce göstericilere karşı biber gazı kullandığını, saldırının devam etmesi üzerine protestoculara karşı plastik mermi kullandığını aktardı.

Göstericiler ile polis arasında yaşanan şiddet olaylarında çok sayıda kişinin yaralandığı ifade edildi.

GÜRCİSTAN BAŞBAKANI: PROTESTOLAR ADİL AMA MUHALEFET İSTİKRARSIZLIK ÇIKARMA PEŞİNDE

Parlamento binası önündeki olayları değerlendiren Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze, “Bu tablo (Rus heyetiyle ilgili durum) her bir vatandaşın tepkisine yol açtı ve ben bu protestolarla dayanışma içindeyim. Bu adil bir protesto. Ama son iki saattir yaşananlar şiddettir. Birleşik Ulusal Hareket, ülkede istikrarsızlık çıkarmaya çalışıyor” diye açıkladı.

RUSYA: GÜRCİSTAN YÖNETİMİNİN EYLEMLERİ ULUSLARARASI NORMLARA AYKIRI

Tiflis’teki Parlamentolararası Ortodoks Meclisi Genel Kurulu toplantısının iptalini ve takip eden olayları değerlendiren Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, Gürcistan yönetiminin organizasyon sırasında başvurduğu eylemlerin uluslararası kurallara aykırı olduğunu söyledi. Gürcistan tarafının etkinliğin organizasyonunu sağlayamadığını dile getiren Volodin, yetkililerin Rus heyeti saldırı ve tehditlere karşı koruyamadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin de Gürcistan’daki Parlamentolararası Ortodoks Meclisi Genel Kurulu toplantısının iptaline yol açan radikal güçlerin eylemlerini öfkeyle karşıladıklarını söyledi.

Durumu endişeyle takip ettiklerini dile getiren Karasin, “Buna rağmen iki ülke halkının çıkarlarına uygun olan Rus-Gürcü ilişkilerini normalleştirme politikasını sürdürme niyetindeyiz” diye açıkladı.

Diğer yandan Gürcistan Sağlık Bakanlığı, parlamento binası önündeki şiddet olaylarında 38’i polis 52 kişinin yaralandığını bildirdi.

GÜRCİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN İKİNCİ AÇIKLAMA: YAŞANANLAR DARBE GİRİŞİMİ

Tüm çağrılara rağmen eylemcilerin parlamento binasına saldırıyı, polise karşı koyma çabalarını ve meşru taleplerine uymamayı sürdürdüğünü açıklayan Gürcistan İçişleri Bakanlığı, polislerin sağlığını ve güvenliğini sağlamak amacıyla “yasaların öngördüğü özel imkanlara” başvurulduğunu kaydetti.

Açıklamada, “İçişleri Bakanlığı, kitlesel darbe ve parlamento binasına girme girişimini uygun bir şekilde değerlendirecek” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Abcgazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here