Patnos Cezaevi’nde koronavirüs iddiası

0

Gazeteci Azizi Oruç, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunduğu 12 kişilik koğuşta koronavirüs belirtileri gösteren bir tutuklunun olduğunu ancak tedavi ve önlemin alınmadığını aktardı

Ağrı’nın Patnos ilçesinde bulunan L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Gazeteci Aziz Oruç, tutulduğu koğuşta kononavirüs (Kovid-19) semptomları gösteren bir tutuklunun bulunduğunu; ancak ne bir tedavi yapıldığını ne de herhangi bir önlemin alındığını iletti.

Sabah saatlerinde eşiyle görüşen Hülya Oruç, 12 kişiyle aynı koğuşta tutulan eşinin anlatımlarını aktardı. Oruç, “12 kişilik koğuşta son beş gündür ağır öksürük ve yüksek ateş belirtileri gösteren bir kişinin bulunduğunu, mahpusun birkaç defa revire çıktığını; ancak hastaneye götürülmediğini belirtti. Hasta arkadaşının durumunun önceki akşam ağırlaştığını ve 3 Nisan sabahı itibariyle nefes darlığı yaşadığını anlattı” diye aktardı.

Konuya dair cezaevini aradığını dile getiren Oruç, cezaevi yetkililerinin söz konusu durumun gerçek olmadığını iddia ederek, tutuklular arasında hastalık belirtisi belirtisine sahip kimsenin bulunmadığını savunduğunu söyledi. Oruç, cezaevi yetkililerinin aynı cevabı arayan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatlarına da verdiğini paylaştı.

AĞRI

 

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here