Patron’u korona durdurmadı ‘Pazartesi iş başı yapın’ dedi

0

Patron’u korona durdurmadı ‘Pazartesi iş başı yapın’ dedi

Çorum’da bir tekstil fabrikasında çalışan iki işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Patron durumu önemsemedi diğer işçilere  ‘İki gün dinlenin, pazartesi işe geri gelin’ dedi

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan, yaklaşık 200 işçinin çalıştığı Doğuş Tekstil fabrikasında çalışan iki işçinin koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıktı. Fabrikada çalışan işçiler, COVID-19’lu işçilerin çalıştığı bölümün izne gönderilmesi üzerine dün (10 Nisan) işbaşı yapmak istemedi. Sendika.Org’tan Ahmet Dik’in haberine göre bunun üzerine patron, tüm işçilere “İki üç gün dinlenin, pazartesi işe geri gelin” dedi.

Finiş bölümündeki işçilere izin verilince anlaşılmış

Fabrikada yaşadıklarını anlatan işçiler Hastalanan işçilerin, yaklaşık 40 kişinin bulunduğu finiş bölümünde çalıştıklarını söyledi ve durumu şu ifadelerle anlattı:

“Buradaki işçilerin testi pozitif çıkınca patron, diğer işçilere de 15 gün izin aldırmış. Hastalığın diğer bölümlere gelmeyeceğini düşünüp önemsememişler” 

‘Pazartesi işbaşı yapılacak’

Çorum yerel basınında da konuya ilişkin haberler çıktığını belirten tekstil işçisi, “Bu haberlerde fabrika çalışanlarının hepsinin hastaneye getirildiğini söylemişler ama böyle bir şey söz konusu değil. Gitmek isteyen gitti hastaneye. Bir de fabrika karantinaya alındı yazmışlar. Hayır alınmadı, pazartesi işbaşı yapılacak ve biz korkuyoruz” dedi.

Söz konusu haberlerde iki işçide COVID-19 görüldüğünün belirtilmesine rağmen patronun sayıyı bir olarak verdiğini belirten tekstil işçisi “Haberlerde duyduk bunu. Burada çalışan yüzlerce işçi var, test yaptırmaya götürülmedik. Bize sadece ‘Eve gidin iki üç gün dinlenin, pazartesi geri gelin’ dediler” ifadelerini kullandı.

İç içe çalışıyoruz

Tekstil işçisi ayrıca, hastaneye giden arkadaşlarına “Firma adını söylemeyin, ayrı yerlerde çalıştığınızı söyleyin” denildiğini öne sürdü.

Salgın sürecinde fabrikada alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirten tekstil işçisi, “Önlem diye yalandan bir ilaçlama yapıyor, iki günde bir maske dağıtıyorlar. Dezenfektanlara da su koyuyorlar. Ama biz yine iç içe çalışıyor, öğle yemeklerini yemekhanede iç içe yiyoruz” dedi.

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here