PEN Türkiye Yazarlar Derneği “Sansür yasası” tüm toplumu ilgilendirir

PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından “Sansür yasası” ile ilgili yapılan açıklamada yasanın tüm toplumu etkilediği belirtilerek yasanın düşünce ve ifade özgürlüğüne bir darbe olduğu ifade edildi.

Toplumda “Sansür Yasası” diye bilinen , iktidarın ise “Dezenformasyon Yasası” diye adlandırdığı yasanın sadece yazarları, gazetecileri , sosyal medya kullanıcılarını değil tüm toplumu etkilediği belirtilen açıklamada; “Türk Ceza Kanunu’na ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ başlığıyla yeni bir suç ekleniyor. Yasanın amacı ‘yalan haber’ ve ‘dezenformasyonla mücadele’ diye vurgulansa da, hukuka ve adalete hiçbir güvenin kalmadığı toplumun ‘Ya bizdensin ya da vatan hainisin’ diye bölündüğü ortamda, ayırımcılığın doruğa çıktığı ülkemizde, bir haberin yalan olup olmadığına; hangi haberin hakikati yansıtıp yansıtmadığına kim nasıl karar verebilir ki. Hangi bilginin gerçek, hangi söylentinin gerçek dışı olduğuna, hangisinin yayılabileceği, hangisinin asla tekrarlanmaması gerektiğine kim nasıl karar verecek. Enflasyon oranlarını Bakanlıklar ayrı, TÜİK ayrı, araştırma kurumları ayrı veriyor. Hadi bakalım hepsini atın cezaevine! ‘Türkiye’de yoksulluk var’ demek suç olacak mı olmayacak mı! Böyle muallak yasa olur mu!” denildi.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği olarak, ilk günden beri bu yasanın düşünce ve ifade özgürlüğünü hedef aldığının bilincinde olunduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bugüne dek çeşitli yazar ve yayın kurumlarıyla bir araya gelip bu yasanın çıkmaması için sesimizi yükselttik. Bu yasa ile insanın anayasal hakkı olan temel hak ve özgürlüklerine düpedüz el konulmak istendiğini; İnsanlar arasında serbestçe iletişim kurma ve konuşma özgürlüklerinin engellendiğinin, hakikatin gizlenmesi için bir kılıf icat edildiğinin farkındayız. PEN’in amacı edebiyatı yüceltmek kadar düşünce ve ifade özgürlüğünü de korumaktır. Çünkü hem edebiyat hem de toplum, ancak ve ancak düşüncesi özgür, sözü özgür ortamlarda gelişebilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here