Pentagon: Türkiye, F-35 programından çıkarıldı

0

Pentagon açıklamasından önce Beyaz Saray’dan da açıklama yapıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle F-35 savaş uçakları programından çıkarıldığını açıkladı. Kararı açıklayan Pentagon Satın Alma ve İdame İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, “Türkiye S-400 kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak” dedi.

Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından ABD tarafından F-35 programından çıkarıldı. Karar, Türkiye’ye S-400 teslimatının başlamasından 5 gün sonra verildi. Pentagon’un Türkiye’nin programdaki rolünün askıya alındığını açıklamasından dakikalar önce, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’de S-400 sisteminin varlığından kaynaklanan kısıtlamaları gözeterek Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliği yapmaya devam edeceğiz”denildi.

Lord tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz.

“Türkiye S-400 kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak.

“F-35 eğitimi alan Türk pilotlar 31 Temmuz’a kadar ABD’yi terk etmeleri için bilgilendirildi.

“Türkiye yakın bir NATO müttefiki, askeri ilişkiler güçlü olmaya devam edecek. Türkiye ile ilişkimiz çok katmanlı ve F-35 ortaklığının ötesine uzanıyor.

“Şu an Türkiye’nin programdan çıkarılması ile oluşan parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here