Röportaj: Adalet Arayan Tutuklu ve Hasta Bir Anne, İki Engelli Oğul, Bir Yaşlı Eş

0

Bu hafta sonu Maraş, Elbistan’lı Kürt Alevi bir ailenin konuğuyuz. İMC Haber24 adına annesi tutuklanarak cezaevine atılan Ahmet Kısa ile tüm yaşadıklarını konuşacağız.

Anne’nin iki engelli oğlu var. Birisi yüzde yüz engelli, Ahmet ise sağır ve dilsiz, yüzde 64 engelli. Yeri gelmişken bir noktaya kısaca değinmem de fayda var: Ben bir gazeteci olarak bu röportajı yaparken Ahmet ile bir noktada ortaklaşıyoruz. Ben de gözlerimden yüz de elli engelliyim. Yine benzer bir noktamız da, benim ailem ve akrabalarımda da çok sayıda engelli var. Sanırım Ahmet’in durumunu ve yaşadıklarını en iyi anlayanlardan birisiyim. Bu duygularla Ahmet’e konuk oluyorum.


Bilal Macit: Merhaba Ahmet Bey, yaşadıklarınız kamuoyuna yansıdı. Biz de İMC Haber24 olarak annenizin tutuklanmasını ve geride kalan engelli çocuklarını konuşmak istiyoruz. Kamuoyu sizin yaşadıklarınızı ve sizi daha yakından tanısın. Bu sayede toplumsal duyarlılık da artar. Kendinizden Bahseder misiniz?

Ahmet Kısa: Saygı ve sevgilerle. Ben Elbistan Kısafırça’dan Ahmet kısa. Gözümü Mersin dilsizler okulunda açtım. Okula alışana kadar 10 gün ağladım, sağır ve dilsizlik bana ve abime nasip olmuştu. Doğuştan mağduriyet yaşadık, abim ağır engelli ve yardımımıza muhtaç. Dilsizlik beni yaşamımda önemli derecede engelliyor. İnsanlarla diyalog kuramıyorum, bunun benim yaşamımda ki etkisini çok fazla: kısacası ne olduğunu anlamadığım acılar çekiyorum.


BM: Ahmet bey siz ve Abinizin İsmail’in Engeli nedir? Ve ne derecededir?

Ahmet Kısa: Ben ve abim anadan doğma engelliyiz. Annem ve babam akraba çocukları, abim %100 zihinsel engelli, sağır ve dilsiz. Ben %64 engelliyim, sağır ve dilsizim.


BM
: İlk mağduriyet ne zaman ve nasıl başladı? Kısaca anlatabilir misiniz lütfen?

Ahmet Kısa: Babam yasal parti çalışması yapıyor, annemde aynı şekilde. Babamı Hapise attılar ve beraat etti evine geldi, Annem Elif Kısa’yı da defalarca gözaltına aldılar ve serbest bıraktılar.


BM
: Yasal parti olarak sanırım ikisi de HDP içinde çalışma yapıyor.

Ahmet Kısa: Evet, her ikisi de HDP içinde çalışma yapıyor.

BM: Anneniz ve babanız kaç defa tutuklandı? Ve ne kadar süre hapis yattılar?

Ahmet Kısa: Babam ve annem son 2 yılda 3 defa gözaltına aldılar. Bir defada tutuklandılar. Babam 7 ay hapiste kaldı ağır hastalandı, ameliyat oldu ve daha sonra da beraat etti.

BM: Son olarak anneniz tutuklandı. Bu son tutuklamanın aileye ne gibi etkileri oldu?

Ahmet Kısa: Babamı 3 gün gözaltında tuttular, denetimli serbestlikle geri eve gönderdiler, Ayda 8 gün polise gidip imza verecek. Babam 64 yaşına geldi hastadır 1 yılda 30 kilo verdi; Annem ise ağır hasta, şuan hiçbir suçu olmadan hapiste ve mağdur durumda. Abim ise engelli bir birey ve annem olmadan yaşamını hiçbir şekilde idame ettiremiyor, kendini koruyamıyor ve hastalanıyor. Abimin tıraşını ve banyosunu biz yapıyoruz. Annem de babam da ilaçla ayakta kalabiliyorlar, ben ise bu baskılara anlam veremiyorum.

BM: Siz de engelli bir birey olarak, sizden daha çok egeli olan abinizin ihtiyaçlarına yardım etmeye çalışıyorsunuz.

Ahmet Kısa: Evet, hepimiz düştüğümüz yerden kalkmaya çalışıyoruz aslında. Biraz da yaşam bunu öğretti bize. Düştüğü yerden tek kalkamayan abim.


BM: Bilmeyenler için söyleyelim, Ahmet aynı zamanda bir ressam. Yaşamın tüm bu zorlukları içinde atölyesinde resim yapıyor; ama aynı zamanda iki dayısı da engelli. Annenin tutuklanmasının size ve işinize etkisi nedir?

Ahmet Kısa: İşimi iyi yapmak istiyorum ama huzur ve moral olmayınca olmuyor. Kaç defadır aynı sorunları yaşıyorum bu da işimi, psikolojimi, yaşamımı tamamen etkiliyor.

BM: Gizli tanığın ifadeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ahmet Kısa: Gizli tanık belki de yoktur. Bence gizli tanık, üretilmiş bir gerekçe. Annemin dosyası gizli, gizlilik kaldırılsın emin olun hiç kimseyi ikna edemezler. Eğer bir gizli tanık gerçekten varsa, yani birisi gizli tanıklık yapma mecburiyetinde bırakılmışsa eğer, ona da buranda seslenmek istiyoruz: vicdana gel,.iftira atma, anam yaşlı ve hasta bir kadın. Hiç mi Allah korkusu yok siz de.

BM: Son olarak, İlgili kurumlara ve kamuoyuna söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ahmet Kısa: Adalet istiyorum! Vicdan istiyorum!. Herkes bu haksızlığa karşı çıkmalı, bu haksızlığa karşı çıkanlara ve yanımızda duranlara da teşekkür ederim. Ama unutmayalm anam hala tutuklu, bize daha çok destek istiyorum. Annemin ciddi sağlık sorunları var ve annem cezaevinde daha da kötüleşir. Abim yüzde yüz zihinsel engelli, sağır ve dilsiz olmasına rağmen hisleri var. Her kapı açıldığında annem mi geldi, diye bakıyor. Tüm bu haksızlık ve mağduriyetlerin son bulmasını istiyoruz. Lütfen, duyarlı olalım. Bu haksızlığa ve ailece yaşatılan bu insani trajediye son verilsin.


BM
: Çok teşekkür ederiz Ahmet bey. Biz de İMC Haber24 olarak bu mağduriyetin son bulması için gerekli dayanışmayı göstereceğiz.

Ahmet Kısa: Ben de sizin şahsınızda dayanışmanız, desteğiniz ve duyarlılığınız için İMC Haber24’e teşekkür ederim, Bilal bey.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here