Rusya ve ABD MİT ile bir araya geldi

İstihbarat kaynakları, MİT’in ev sahipliğinde Ankara’da CIA ve Rus Dış İstihbarat Servisi arasında bir görüşme gerçekleştiğini bildirdi.

CIA Direktörü Bill Burns ve Rus Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narışkin’in MİT’in ev sahipliğinde Ankara’da görüştüğü açıklandı.

AA’nın haberine göre istihbarat kaynakları, CIA Direktörü Bill Burns ve Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin görüşmesinin, MİT’in ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştiğini aktardı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile özellikle nükleer risk ve stratejik istikrara yönelik risklerin yönetilmesi konusunda Rusya ile iletişim kanallarının açık olduğunu belirttiği kaydedildi.

Yetkili, “Bu çabalar kapsamında Bill Burns, bugün Ankara’da Rus istihbarat mevkidaşıyla bir araya gelecek. Hiçbir şekilde bir müzakere olmayacaktır. Burns, Ukrayna savaşının çözümünü görüşmeyecek. Burns, Rusya’nın nükleer silah kullanmasının sonuçları ve stratejik istikrarda gerginliğin tırmanmasına yönelik mesaj iletecektir” bilgisini paylaştı.

Açıklamada, Burns’ün Rusya’da tutuklu bulunan Amerikan vatandaşları konusunu da dile getireceği aktarılarak, “Bu görüşme konusunda Ukrayna’ya bilgi verdik. Biz, temel prensibimize sıkı sıkıya bağlıyız: Ukrayna olmadan, Ukrayna hakkında hiçbir şey olmaz.” ifadesi kullanıldı.

Rus gazetesi Kommersant’ın ilk gündeme getirdiği haberi Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ne yalanlamış ne de teyit etmişti. Haberi ilk aktaran Kommersant gazetesi, görüşmenin içeriği ve diğer ayrıntılarla ilgili bilgi vermezken, Rusya’nın Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergei Naryshkin’in görüşmede yer aldığını duyurdu. Bu arada aynı açıklamada Peskov, Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna’nın onayıyla yürürlüğe giren Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Peskov, BM ile geçen hafta yürütülen görüşmelerin “oldukça yapıcı” olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da CIA Başkanı’nın, Rusya’ya olası nükleer güç kullanması durumunda doğabilecek sonuçları aktarmak üzere Rus dış istihbarat servisi SVR’nin başkanı Sergey Narişkin ile görüştüğü belirtildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Rusya’nın nükleer silah kullanmasının ve stratejik istikrara yönelik riskler” konusunda mesaj iletildiği kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here