Salgın şüphesi taşıyan tutuklular hastaneye götürülmüyor

0
Hilvan T Tipi Cezaevi’nde tutulan Serhat Bulut, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, salgına yakalandıklarından şüphe ettikleri 6 hasta tutuklunun hastaneye götürülmediğini söyledi.
Urfa Hilvan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Serhat Bulut (26), ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde koronavirüs (Kovid-19) salgının cezaevine sıçradığı şüphesini paylaştı.
Annesi Aynete Bulut ile konuşan Serhat Bulut, yan koğuşta yatan 6 tutuklunun hasta olduğunu, hastaneye götürülmedikleri için hastalığın kaynağını öğrenmediklerini söyledi. Salgın şüphesi üzerine hasta olan arkadaşlarının durumu için cezaevi müdürü ile görüştüklerini ama müdürün kendilerini dikkate almadığını belirten Bulut, yetkililerin kendilerine “Ciddi bir şey değil. Hastaneye götürülmelerine gerek yok. Koronavirüs değil, öyle bir şey yok” dediğini aktardı.
‘CEZAEVİNDE HERKES HASTA’
“Allaha emanet” yaşadıklarını ifade eden Bulut, cezaevinden herkesin hasta olduğunu ve soğuk aldığını ifade etti. Bu bilgilerin aktarıldığı esnada telefon kesintisinin yaşanması dikkat çekerken, Bulut salgından kaynaklı her şeye kısıtlama getirildiğini, dolayısıyla yapılan telefon görüşmeleri dışında seslerini duyuramadıklarını aktardı.
‘KAMUOYU SES VERSİN’
Söz konusu aktarımlar için kamuoyu oluşması gerektiğini vurgulayan Bulut, durumlarının kötü olduğunu, hasta olan arkadaşları için kaygılı olduklarını söyledi. Tutukluların ölüme terk edildiğini dile getiren Bulut, “cezaevlerine ses verilmeli” çağrısında bulundu.
‘ÖLÜMLER OLMASIN, ACİL TAHLİYE’
Anne Aynete Bulut ise, cezaevlerindeki tutuklular için kaygılı olduğunu belirterek, “Tüm aileler gibi bende korkuyorum. Ne yapmamız gerekir bilmiyorum. Cezaevlerinde ölümler çıkmasın diye herkesin ses olmasını istiyorum. Cezaevleri kapıları derhal açılmalı. Hilvan’daki cezaevinde hasta olan tutukluların akıbeti hakkında derhal bilgi verilmeli. Tutuklulara acil müdahale edilmeli” ifadelerini kullandı.
Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here