Savunma Bakanlığı: Güvenli bölge konusunda mutabık kalındı

0

Milli Savunma Bakanlığı, üç gündür ABD yetkilileriyle yürütülen “güvenli bölge” görüşmelerinin tamamlandığını ve mutabık kalındığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, üç gündür ABD askeri yetkilileriyle yürütülen “güvenli bölge” görüşmelerinin tamamlandığını ve ABD ile mutabık kalındığını bildirdi. Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulmak istenen “güvenli bölge” görüşmelerine ilişkin bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 05-07 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır.
Görüşmelerde;
a. Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
b. Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
c. Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here