• Sal. Kas 24th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Senegal Büyük Elçiliğinde Skandal-2

Covid-19’a Yakalanan Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Ahmet Kavas Ambulans Uçakla Türkiye’ye Getirildi

Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Ahmet Kavas ve Meslek Memuru Atakan Ezgü’nün covid-19’a (yeni tip koronavirüs) yakalandığını ve bunu hem Senegal’de ki Türkiyeli yurttaşlardan ve hem de Senegal devletinden gizli tuttuklarını 2 Ağustos 2020 tarihinde haberleştirmiştik.

_______________________________________________________

(İlk haberimizi aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilirsiniz.)

https://imchaber24.com/turkiyenin-senegal-buyukelciligi-kapatildi-buyuk-elci-ve-yardimcisi-covid-19-senegal-gercekleri/?doing_wp_cron=1597151147.4602179527282714843750

________________________________________________________

Hatırlanacağı gibi Büyükelçi Kavas, korona sürecinde Senegal’e Büyükelçi olarak atandıktan sonra, başkent Dakar’da sorumsuzca toplantılar yapmıştı. Bu toplantılar, hem maskesiz ve hem de sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılmıştı. Yine hatırlanacağı gibi 2 Ağustos tarihli haberimizde, Senegal’de kalabalık toplantıların yasak olduğunu; ama Büyükelçi’nin bunu dikkate almadan defalarca toplantı yaptığını da belirtmiştik.

Büyükelçi Kavas, Dakar’da ki hastaneden çıkıp Büyükelçilik konutuna gittikten kısa bir süre sonra Türkiye, Büyükelçi Kavas’a ambulans uçak tahsis etti. Ambulans uçak tam 8-9 saat süren yolculuktan sonra Büyükelçi Kavas’ı almak için Başkent Dakar’a vardı. Ambulans uçakla alınan Kavas, yine 8-9 saat süren yolculuktan sonra Türkiye’ye ulaşarak tedavi altına alındı.

Burada en önemli sorulardan biri, bu ambulans uçak her hangi bir yurttaşa tahsis edilmezken, neden liyakatsiz ve sorumsuz bir Büyükelçi’ye tahsis edildi? Dakar’da hastane yok muydu? Büyükelçi Kavas, kalabalık toplantılar düzenleyerek, maskesiz ve sosyal mesafe kuralına uymadan Türkiyeli ve Senegalli insanlarla görüştü.

En önemlisi de, insani ve diplomatik krize neden olacak (diplomasinin ironisi bu olsa gerek) etik açıdan da son derece sorunlu uygulamaların altına imza attı.

Büyükelçi Kavas, korona olduğunu bilmeden hemen önce bakınız kiminle görüşüyor?

23 Temmuz 2020 tarihinde Senegal Maliye ve Bütçe Bakanı Daouda DIALLO ve Kültür ve İletişim Bakanı Abdoulaye DIOP ile biraraya geldi. Bu görüşmeye Büyükelçilik’te görevli memur Atakan Ezgü’de katılıyor. Yani, iki koronalı aynı anda iki Senegal’li Bakan ile görüşüyor. Buraya kadar her şey normal duruyor.

Peki, bu görüşme sonrasında normal olmayan şey nedir? Büyükelçi Kavas, korona olduğunu öğrendikten sonra tüm insani, etik ve diplomatik taahhüt ve ilkeleri çiğneyerek, kendisinin ve memur Atakan Ezgü’nün korona olduğunu Senegal devlet yetkililerine bildirmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan adına Türkiye’yi Senegal’de temsil eden bir Büyükelçi, koronavirüse yakalandığını bilmeden Senegal devlet yetkilileriyle, yani bakanlarla görüşüyor. Elbette ki, Büyükelçi korona olduğunu bilmeden Senegal’li bakanlarla görüşebilir. Fakat Büyükelçi Kavas, korona olduğunu öğrendikten sonra; insani, etik, hayati ve diplomatik sorumluluk gereği, şeffaf bir şekilde, kendi durumu hakkında Senegal devletini bilgilendirmek zorundaydı.

Son 14 gün ya da bir ay içinde Büyükelçi Kavas kimlerle görüştü? Tüm görüşmelerin listesi, saati ve yeri hem Senegal devletine ve hem de Türkiye’ye acilen bildirilmek zorundaydı. Ki Senegal ve Türkiyeli yurttaşlar hızlı bir şekilde önlemlerini alıp testlerini yaptırsınlar. Covid-19 pandemi işleyişi tüm dünyada bu şekildedir. Normal olan ve olması gereken işleyiş budur.  Bu anlamda, Senegalli bu bakanlar kendilerine de korona bulaşıp bulaşmadığını test yaparak bir an önce öğrenebilsinler.

Fakat Büyükelçi ne yapıyor?

Bu bilgiyi herkesten saklıyor!

Senegalli iki bakan da Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall başta olmak üzere, kabine üyeleri, milletvekilleri, Parlamento başkanı, devlet bürokratları ve ailesiyle görüşen insanlar. Bu iki bakan ya da biri koronavirüs’e yakalanmış olsa, zincirleme şeklinde devletin tüm kurumlarını etkileyecek. Belki de bir ülkenin yönetim işleyişinde büyük aksaklıklara varacak sağlık sorununa neden olacak. Bu olasılıkları göz önüne aldığımızda, büyükelçi’nin Türkiye’yi düşündüğü yok. Büyükelçi sadece kendi kariyerini düşünerek tüm bu bilgileri kamuoyu ve Senegal devletinden saklıyor.

 

T.C. Varşova BE/TR Embassy Warsaw

@TCVarsovaBE

“Konsolosluk şubemiz tespit edilen bir Covid vakası nedeniyle 10-24 Ağustos tarihleri arasında çok acil vakalar dışında kapalı olacaktır. Bu süre zarfında acil telefonlarımızdan veya [email protected] eposta adresimiz yoluyla Konsolosluk Şubemize ulaşılması mümkündür.” (10.08.2020)

 

Bu örnekte de görüleceği gibi, Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği Elçilikte görünen covid-19 vesilesiyle iki hafta boyunca kapatıldığını kamuoyuna açıkladı. Demek ki, kamuoyuna şeffaf bilgi vermek, hem etik ve insani açıdan, hem de diplomatik açıdan bir görevdir. Bunu saklarsanız eğer, suç işlersiniz. Polanya-Varşova Büyükelçiliği doğru olanı yaptı. Dakar Büyükelçiliği ise suç işledi.

Türkiye’nin Senegal-Dakar Büyükelçiliği ve Büyükelçi Kavas neden kamuoyundan ve Senegal devletinden, kendisinin ve bir memurun korona olduğunu, Büyükelçiliğin neden 14 gün boyunca kapatıldığını saklıyor? Neden, Senegal’li bakanlara ya da ilgili yetkililere kendisinin ve Atakan Ezgü’nün korona olduğu bildirilmiyor? Ya da tersinden sorarsak, neden Polanya’nın Varşova Büyükelçiliği kamuoyuna korona durumunu açıklayarak şeffaf davranıyor?

Bunun birkaç nedeni var?

Bir: Polonya Avrupa Birliği ülkesi ve AB ülkelerinden birine böyle bir skandalın altına imza atılamaz. Bu büyük bir krize neden olur.

İki: Senegal ile ilgili 2 Ağustos tarihinde yapmış olduğumuz haberin etkisi.

Üç: Senegal devletinden ve yurttaşlardan saklanmasında, Büyükelçi’nin halkı ve ülkesinin çıkarlarını düşünmesinden ziyade kendi kariyerini daha çok düşünmesinin ön plana çıkması. Çünkü bu skandalın saklanmasının, yarın ülkesinin başına ne gibi sonuçlar açacağını bilmeyen bir Büyükelçi, elçi olamaz. Ülke değil, Büyükelçinin diplomatik ikbali her şeyden önce geliyor çünkü!

Dört: Senegal’e, Afrika’da sanki bir kabile devletiymiş gibi bakılması, çünkü Büyükelçi ve bu kararı alan mevcut diplomatik akıl, az gelişmiş, fakat eski bir sömürge ülke (Senegal) karşısında, bu ülkeyi ne kadar ciddiye aldığını da bu şekilde göstermiş oluyor.
Ancak ne var ki, Senegal devleti ve bürokrasisinin bu olayın üzerinde ciddi şekilde durduğunu, araştırdığını ifade etmekte yarar var.

İMC Haber24 Dış Haber Servisinden Celal Yardımcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir