Şenyaşar ailesi davası ile ilgili 5 kişi hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi

Şenyaşar ailesinin 3 ferdinin katledildiği hastane dosyası ile ilgili 5 kişi hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerlerini ziyaret eden AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınları, kimi eleştiriler ile karşı karşıya kalınca aile fertlerine saldırıda bulunmuştu. Kalabalık bir grup tarafından ateşli silah ve sert cisimler ile saldırıya maruz kalan Şenyaşar ailesinin 6 ferdine yönelik saldırılar, kaldırıldıkları hastanede de devam etmişti. Devlet erkanının bulunduğu Suruç Devlet Hastanesi’ne ağır yaralı çocuklarını görmek için giden baba Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar, Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek katledilmişlerdi.

Yaralı kurtulan Mehmet Şenyaşar, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadede saldırgan 19 kişiyi tespit etmişti. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı katliamdan 4 yıl 4 ay sonra Mehmet Şenyaşar’ın tespit ettiği isimlerden 5’i hakkında takipsizlik kararı verdi. Suruç Devlet Hastanesi’nde meydana gelen katliama ile ilgili “kasten öldürme”, “nitelikli hırsızlık”, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “kamu mala zarar verme ve işyeri dokunulmazlığını ihlal” suçları yönünden soruşturma yürüten Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Şenyaşar’ın teşhis ettiği 19 kişiden Celal Yıldız, Erdal Yıldız, Cemal Yıldız, İbrahim Halil Simsek ve Osman Şah Yıldız’ın (AKP’li İbrahim Yıldız’ın yeğeni) HTS incelemesinde olay saat aralığında Suruç ilçesi ve Suruç Devlet Hastanesi’nden baz vermediği iddia edildi.

Hastanede yapılan olay yeri çalışması neticesinde elde edilen biyolojik bulgular ve düzenlenen kriminal DNA Analiz raporlarına dayandırılan çalışmada baba Esvet Şenyaşar’ın öldürülmesinde kullanıldığı değerlendirilen oksijen tüpü üzerinde yapılan incelemede 5 kişinin DNA profiline rastlanmadığı belirtildi. Savcılık, söz konusu 5 kişinin hastane kamera görüntülerine takılmadığını, haklarında somut bir delil elde edilmediği gerekçesi ile 5 kişi hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here