Serêkaniyê ve Girê Spî işgalinin ardından işlenen suçların bilançosu

Serêkaniyê ve Girê Spî’yi işgal eden AKP-MHP, büyük insani felaketlere neden oldu. Son 3 yılda insan kaçırma, göçertme, demografik değişim, hırsızlık gibi çok sayıda savaş suçu işledi.

Serêkaniyê ve Girê Spî’nin işgali, yıkım, talan, güvensizlik ve krizi beraberinde getirdi. Çetelerin üssüne dönüştürülen bölgelerde her gün insanlı dışı suçlar işleniyor. Bu dosyamızda, işgalin ardından Serêkaniyê ve Girê Spî’nin nasıl krize doğru götürüldüğüne dikkat çekeceğiz.

Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü’nün verilerine göre, AKP-MHP Serêkaniyê ve Girê Spî’ye dönük saldırıları sonucu 429 yurttaş katledildi ve yaralandı.

HALKIN GÖÇERTİLMESİ

ANHA’nın haberine göre geçtiğimiz 3 yıl içerisinde bu Serêkaniyê ve Girê Spî’de yurttaşlara karşı vahşi suçlar işlendi. Öldürme, göçertme, talan, yıkım, tecavüz ve insan kaçırma gibi suçlar, AKP-MHP ve çeteleri için artık rutin haline geldi. Tüm bunların yanı sıra yerli halkın göçertilip yerlerine DAİŞ çetelerinin ailelerinin yerleştirilmesinin planlandığı demografik değişim suçu da hat safhaya çıktı.

AKP-MHP ve DAİŞ 100 binden fazla Girê Spîli yurttaşı göçertti. Şu anda Reqa ve Tebqa’ya yerleşen göçmenler zorlu ekonomik ve yaşam koşullarıyla mücadele ediyor. Özerk Yönetim’in Reqa’nın kuzey kırsalındaki Til El Simen köyün yakınlarına kurduğu Girê Spî Göçmen Kampı’nda ise 6 bin 450 göçmen yaşıyor.

Serêkaniyê’de ise 200 binden fazla kişi göçertildi. Göçmenlerin bir kısmı Hesekê’deki Waşûkanî ve Serêkaniyê kamplarına yerleştirilirken, bir kısmı ise Cizre Bölgesi’ndeki akrabalarının yanına gitti.

Düşman, işgalinin ardından Serêkaniyê ve Girê Spî’de ne varsa talan etti, el koydu. Girê Spî’deki Dehlîz, Sexrat ve Şergirak gibi depolarda toplanan buğdayları yağmaladı. Aynı politikayı Serêkaniyê’de sürdürdü. Halkı açlıkla terbiye etmeye çalışarak Türkiye’ye göçertti, onlarca okulu kapatarak askeri üsse dönüştürdü.

Halkı göçerttikten sonra binlerce çete ailesini kantona yerleştirdi. ANHA, AKP-MHP kendi topraklarından Girê Spî Kantonu’na 6 bin Suriyeli mülteciyi gösterdiğini belgelemişti. AKP-MHP planı ise Silok ve Hemam Tirkmen gibi beldelere gönderilen mültecileri daha sonra Katar ve Çeçen derneklerin desteğiyle kantonun batısına inşa edilecek sömürge evlerine yerleştirmek.

Serêkaniyê’ye baktığımızda ise bin 400’den fazla DAİŞ’li aile ile Iraklı 400 DAİŞ çetesi işgalin ardından buraya yerleştirildi.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here