SGK kayıtlarındaki kısıtlılık kalkınca, Selçuk Mızraklı’nın tutuklanmasına yol açan itirafçının yalan söylediği ortaya çıktı

0

İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınarak yerine kayyum atanan ve tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı‘nın tutuklanmasına sebep gösterilen itirafçının beyanlarının, dosyadaki kısıtlılık karanının kalkması ve SGK kayıtlarının ortaya çıkması ile gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Mızraklı’nın özel hastanede çalışırken bir PKK’lıyı ameliyat ettiğini ve kendisinin de o dönemde hastanede çalıştığını söyleyen itirafçı H.B.A.‘nın SGK kayıtlarında iddia ettiği olayın gerçekleştiği tarihte hastanede çalışmadığı ortaya çıktı. Mızraklı’nın avukatı Zülal Erdoğan“İtirafçı söz konusu beyanında olay tarihi için, ‘2012’nin sonu yada 2013’ün başı’ diyor. SGK kayatlarında ise, söz konusu itirafçının 15 Eylül 2011’de sözü edilen hastanede çalışmaya başladığı 2 Mart 2012’de ise hastane ile ilişiğinin kesildiği görülüyor” dedi.

Önce görevden alınan daha sonra 22 Ekim tarihinde tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı‘nın dosyasındaki kısıtlılık kararının kalkması ile tutuklanmasına beyanları sebep gösterilen itirafçı H.B.A.‘nin ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Mızraklı, hakkında hazırlanan iddianame 5 Kasım’da Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. 11 Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Mızraklı hakkında 2017 yılında açılan ve 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz olarak yargılandığı dava ile fiili bağlantıları olduğu gerekçesiyle birleştirilmesini talep etmişti. Dosyanın birleştirilmesi talebini görüşen 9. Ağır Ceza Mahkemesi, birleşme talebini kabul edince dosyadaki kısıtlama kararı da kaldırıldı. Kısıtlamanın kaldrılması ile Mızraklı’nın avukatları dosyayı incelerken, soruşturma savcınının Mızraklı’nın tutuklanmasına beyanları sebep gösterilen itirafçı H.B.A’nın SGK’dan kayıtlarını istediği gördü.

Avuktların incelemesi sonucu SGK kayıtlarındaki tarihler ile itirafçının iddianameye yansıyan ifadelerinin birbiri ile örtüşmediği ortaya çıktı. Mızraklı’nın özel bir hastanede çalışırken bir PKK’lıyı ameliyat ettiğini söyleyen itirafçı H.B.A. iddianameye yansıyan ifdesinde, “Diyarbakır Dağkapı meydanında bulunan özel bir hastanede anestezi teknikeri olarak çalıştığımda Adnan Selçuk Mızraklı’yı tanıyordum. 2012 yılının sonu veya 2013 yılının ilk ayları olarak hatırladığım bir günde sabah mesaiye gittiğimde yoğun bakımda bir hastanın olduğunu gördüm. Diyarbakır ili kırsal alanında gece geç saatlerinde getirilen kişinin bağırsak düğümlenmesi şikâyetiyle acil ameliyatının yapıldığını ve daha sonradan bu ameliyatı Mızraklı’nın gerçekleştirdiğini öğrendim” demişti.

Dosyada yer alan SGK kayıtlarında ise itiraıçı H.B.A.’nın 15 Eylül 2011’de sözü edilen hastanede çalışmaya başladığı, 2 Mart 2012’de ise hastane ile ilişiğinin kesildiği bilgisi yer aldı. Mızrkalı’nın avukatı Zülal Erdoğan, söz konusu SGK kayıtlarını kısıtlılık kararı kalktıktan sonra gördüklerini belirterek, “Dosyada gizlilik kararının kalkmasının ardından ulaştığımız bilgi, itiraçı H.B.A’nın iddiaların ne denli kurgusal olduğunun göstergesidir. Mahkemeden yeniden tutukluğa itiraz dilekçesi verdik ve bu gerçeği yansıtmayan iddialara da belirttik” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here