Sincan 1 No’lu L Tipi cezaevinde çocuklara çıplak arama iddiası

Sincan 1 No’lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna eşini ziyarete giden Ferda Öztürk, kendisi ve iki çocuğunun gardiyanların kötü muamelesine maruz kaldığını anlattı.

Ferda Öztürk 15 aylık bebeği ile 10 yaşındaki kızının çıplak arandığını söyleyen Ferda Öztürk, savcılığa iki kez ifade verdiğini, ilk ifadesinde çıplak aramanın kayıtlara geçmediğini, savcının “dikkatten kaçtı” cevabını verdiğini söyledi.

22 aydır tutuklu eşini 7 Ekim’de ziyarete gittiği Ankara Sincan 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde, gardiyanlardan kötü muamele gördüklerini anlatan Öztürk, kendisinin aranmayıp iki çocuğunun çıplak aramaya maruz bırakıldığını dile getirdi. Öztürk, görüş sonrasında yaşadıklarını anlatmak için cezaevi müdürüyle görüşmesine de izin verilmediğini söyledi.

Daha önce böyle bir kötü muamele ile karşılaşmadıklarını ifade eden Ferda Öztürk, o günü şöyle anlattı. “X-raydan geçerken herkese bağıran bir gardiyan ardından sıra bize gelince sesini daha da yükseltti. Üstüme yürüyerek bağırdı. Ben de ‘bize böyle bağıramazsınız’, dedim. X-ray’den geçip içeri alındıktan sonra bayan arama kabinin önünde yine bana lafla sataştı aynı gardiyan. Sözlü tartışmadan sonra kucağımdaki 15 aylık bebeğim ile beni arama kabine aldılar. 2 görevli bebeğimi çıplak aradı. Yapmayın dememe rağmen, ağlamama rağmen ‘tamam bitti’ diyerek aramayı sonlandırdılar. Kabinden çıkınca diğer kabinden çıkan kızımın da ağladığını gördüm. Kızım sesimi duydu diye ağladığını düşünmüştüm, meğer onu da çıplak aramışlar. Eve gidince anlattı” diye konuştu.

ÖZÜR DİLE YOKSA TUTANAKLA 6 AY GÖRÜŞ YASAĞI YERECEĞİZ

Arama sonrasında da tartıştığı gardiyanın “Özür dile, özür dilemezsen tutanak tutup 6 ay görüş yasağı vereceğiz” dediklerini ifade eden Öztürk, özür dileyerek eşini görebildiğini ifade etti. Eşini gördükten sonra yaşadığı kötü muameleyi anlatmak için cezaevi müdürüyle görüşmesine izin verilmediğini ifade eden Ferda Öztürk, ardından 10 Ekim tarihinde savcılığa gittiğini ve ifade verdiğini söyledi. 11 Ekim tarihinde ise cezaevi tarafından tutanak tutularak 6 ay görüş yasağı getirildiğini ifade eden Öztürk, avukata giderek karara itiraz dilekçesi yazdı avukatım. Avukatım bana ayrıca savcılığa verdiğim ifade de “çıplak arama” bilgisinin olmadığını da söyledi. Bunun üzerine yeniden savcılığa gittiğini ifade eden Öztürk, “Neden ilk ifademde çıplak aramayı yazmadınız. Bizim onurumuzu gururumuzu kıran zaten çocuklarımın çıplak aranmasıdır” dedim. Savcı da bana ‘dikkatten kaçmış’ cevabını verdi dedi.

Meclis’e giderek Adalet Komisyonu Başkanı ve AKP Milletvekili Abdullah Güler ile de görüştüğünü ifade eden Öztürk, dava sürecinin devam ettiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here