Sırrı Süreyya Önder’in Kızı, Babasını Hatırlattı: “Mutluların Mutsuzlara Borcu Var”

0

Kandıra’daki F Tipi Cezaevi’nde tutulan HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder, sosyal medya hesabından babasına olan özlemini yazdı.

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutulan HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder‘in kızı Ceren Önder, babasını yazdığı yazısında, “Mutluların, mutsuzlara borcu var” diye seslendi.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından aldığı 3 yıl 6 ay hapis cezasını onanması sonrası Aralık 2018’de cezaevine teslim olan Önder, yaklaşık altı aydır cezevinde.

Önder’in kızı Ceren Önder, sosyal medya hesabından babasına olan özlemini yazdı. Ceren Önder şunları yazdı.

“Yarın Salı, kapalı görüş Salısı…

“Ben babama yazık gömlek, ince çorap götüreceğim. kara kış ünü girdiği Kandıra’da yazı karşılayan, dün yaşadığımız hisseleri daha önce yaşayalım diye denemediği çözüm, gitmediği yol, çalmadığı kapı, duymadığı küfür, almadığı tehdit kalmayan, haftada bir saatten fazla göremediğim, kendimi bildim bileli bir tatile çıkmamış, bir mülk almamış, kendinden başka her yere koşan, 7 aydır Kandıra’da tek başına hapis yatan babama. Neden orada biliyorsunuz. 12 Eylül’de tüm gençliğini neden yıllarca hapiste tükettiyse ondan. Kendi deyimiyle ‘o tozların getirdiği çamurdan’. Bir de mutsuzluğa karşı hissettiği borcundan.”

‘Niyetim keyif kaçırmak değil’

“Niyetim keyif kaçırmak değil. Hepimiz umutla doluyuz ne güzel. Gülistanı kabristana çeviren, okunan mektupları istediği zaman suç, istediği zaman oy unsuru yapan ve hepimizin çok alıştığı o zifiri karanlıkla savaşını da aynı umutla verdi babam. Ömrü yettikçe de verecektir, gururluyuz. Dediğim gibi bizim hep borcumuz var.

“Çünkü babamdan en çok duyduğum cümle, ‘Mutlunun mutsuza borcu var’ oldu hayatım boyunca. Biz yüzyıllardır bu mutsuz, sevmek nedir, hiç tanımadığı birinin hakkı için mücadele etmek nedir bilmeyen, hiç çıkar yokken verilen emeği anlamayan zalim, sağır, kör karanlığa umudumuzla, mutluluğumuzla, beraberliğimizle borcumuzu ödüyoruz.”

Kaynak: Bianet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here