Siverek’teki olayla ilgili 3 kişi tutuklandı, 3 şüpheli de mahkemeye çıkarılacak

0

Şanlurfa’nın Siverek ilçesinde arazi anlaşmazlığından dolayı yaşanan olayda aynı aileden 6 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Olayla ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı, 3 kişi bugün çıkarıldıkları mahkemede tutuklanırken, hastanede yaralı olan 3 şüpheli de sağlık koşulları uygun olduğunda mahkemeye çıkarılacaklar.

Olay daha önce, aynı aile arasındaki bir arazi anlaşmazlığına dayanıyor. 15 Haziran’da yaşanan silahlı çatışma anının sosyal medyada aileden Yekbun İzol tarafından paylaşılmasıyla insanlar olaydan haberdar oldu. Saldırıyı kameraya alan ve hayatını kaybedenler arasında anne ve babası bulunan Yekbun İzol, “Bu olayı herkes bilmeli, bu basit bir anlaşmazlık değil. Biz hakkımız olanı, onların hak ettikleri cezayı almalarını istiyoruz” dedi.

15 Haziran’da yaşanan olayda, Zozan İzol (42), Mustafa Serdar (24), Meral İzol (42), Hakkı İzol (49), Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) hayatlarını kaybettiler.

“Hak ettikleri cezayı almalılar”

Olayı cep telefonuyla kayda alan Yekbun İzol, olayın ardından bir mesaj da yayınladı ve “Bu olayı herkes bilmeli. Bize yardım edin, sesimizi duyun. 6 kardeş annesiz, babasız bırakıldık. En küçüğümüz henüz 9 yaşında. Biz hakkımız olanı, onların hak ettikleri cezayı almalarını istiyoruz. Bu bir nebze olsun acımızı dindirir” dedi.

Olayda saldırıyı gerçekleştirenlerin, AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşleri Cihan İzol, Medeni İzol, Cemal İzol, Bülent İzol ve Ferman İzol olduğu iddia edildi.

Valilik açıklama yaptı

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise bugün adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ünün tutuklandığı bildirildi. Hastanede tedavi altında olan diğer 3 şüpheli ise sağlık koşulları uygun olur olmaz adli makamların önüne çıkarılacak.

2 kişi defnedildi, 4’ü için otopsi bekleniyor

Konuyu bölgede takip eden gazeteci Kadir Can Usta Siverek’te yaşananları ve son gelişmeleri anlattı: “Arazi anlaşmazlığı sebebiyle ortaya çıkan husumet önceye dayanıyor, daha önce de yaşandı buna benzer kavgalar. Vali hem hastaneyi hem de bölgeyi ziyaret etti ve incelemelerde bulundu. Husumetin tarafları aynı aileden. 3 kişi tutuklandı, diğer şüpheliler de hastaneden çıktıktan sonra mahkemeye çıkarılacaklar. Bölgeye giriş çıkışlar tedbirli şekilde yapılıyor ve hastaneye giriş çıkışlar da güvenlik çemberi etrafında gerçekleşiyor. Arabayla ezilerek hayatını kaybeden iki kişi defnedildi, diğer 4 kişi için ise otopsi raporu bekleniyor.”

Kaynak: Medyaskop

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here