• Cum. Kas 27th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Sizden Gelenler/Yaşamı Güzelleştiren

Yaşamı emeğiyle güzelleştiren bütün emekçi insanlar büyük bir saygıyı hak ediyor. Bunu anlamak için ülkelerin başına illada bir felaket gelmesi gerekmiyor. Hak kelimesi o kadar önemliki.. Zira bütün kelimelerin belkide içinde barındığı bir kelime. Hak ( adalet, vicdan, emeğin hakkı, insan hakkı, yaşam hakkı, özgürlük, komşu hakkı, yetim hakkı..) daha sayabileceğimiz bir çok kelimeler. Düşünsenize * hak, haksızlık, hak yemek * yaşamdaki dengedir. Birisinin hakkını yemek, komşu hakkını yemek, bir insana haksızlık yapmak, kul hakkı yemek, emekçi insanların hakkını yemek * tamda meselemiz bu işte % HAK %

Bir ülke düşünün ki anayasası 1980 darbe anayasası ve sadece nicel değişikliklerin olduğu bir gecelik torba yasalar. Parrlementer sistemin işlemediği anti demokratik bir ülkede kendi adıma şimdilik nitel bir değişiklik beklemiyorum. Çünkü %80 ninden fazlasının gerici olduğu bir ülkede demokrasi öyle çok kolay gelmez. Gelir ama çok sancılı gelir. Yönetim şeklini belirleyen toplumlardır. Bu toplum bir türlü demokrasiye geçmek zorunda olduğunu bilmiyor. Gözlerinle gördüğünü, kulaklarıyla işittiğini anlamıyor. Biliyormusunuz CEHALET en tehlikeli silahtır. Ve iktidar bu silahı çok iyi kullanıyor. İktidarın tek silahı cehalet. Bununla ülkeyi yönetiyorlar.

Cehaletin düşmanı bilim ve bilgidir. Bu iktidar düşünen insanları bilimi bilgiyi sevmiyor. Demokraside düşüncelerinden dolayı insanları cezaevine atamazsınız çünkü böyle bir yasa yok. Var diyorsanız zaten demokrasi yoktur.

Hakkını arayan, savunan kimse ona bu iktidar haksızlık yapıyor. Muhalif olan her kesimi içeri atmak haksızlık değil mi? Düşünsenize badem bıyıklı tecavüzcüler, hırsızlar, kadın katilleri af yasası ile dışarı bırakılacak ama düşüncelerinden dolayı cezaevinde yatan insanlar virüs tehlikesine rağmen içeride yatacaklar. Bu iktidar düşünenden, bilimden, bilgili insanlardan korkuyor çünkü bunlar cehaletle besleniyorlar.

Ya HAK diyeceğiz yada POK diyeceğiz. Hak dersek demokrasiyi Pok dersek şu anda gündem olan osuruğu konuşıruz. Bende merak ediyorum bu millet ne diyecek?…

 

M. G

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir