SPOR DA + 1 İZ

Bir okul hayal edelim çocuklarımızın lise hayatı bitiyor lise diplamasını alıyorlar ama lise diploması’nın yanında birde sertifika veriliyor. Ve bu sertifika cok prestijli saygın ve üst düzey bir meslek hayatına geçişini sağlıyor.

Evet Kulağa hoş geliyor…

Böyle bir okul mu var! dediğinizi duyabiliyoruz. Evet var.

NAİM SÜLEYMANOĞLU PROJE SPOR LİSESİ

Bu konuyu biraz araştırmak istedik. Bu projenin okul müdürü Uğur KARAKAŞ’a ait olduğunu öğrendik eğitime aşık üretici sosyal alanlarda Çocukların gelişimine kendini adamış bir idealist. Hem öğrencilerin hem de velilerin takdirini toplamış bir eğitimci Uğur Karakaş. Okulda yapmış olduğu sistem ve verilen eğitimle lise sonrası yardımcı antrenör belgesi almaya hak kazanan öğrencilerimizi hayata hazırlıyor.

Bu okulu ve Projeyi konuşalım birazda; Çocukların spor dalları ile iç içe oldukları bir okul: burada verilen spor eğitimleri ile zihinsel engelli çocuklara hayat boyu destek verebilecek onlara koçluk yapabilecek eğitim verebilecek bireyler yetiştiriliyor. Bu okulda otizmli ve down sendromlu çocuklarla birlikte öğrenerek, yaşayarak hem eğitim alarak hemde eğitim vererek işleyen bir projenin paydaşlarını düşününüz.

Nasıl Başlamış bu harika proje diye araştırdık. Uğur KARAKAŞ hayata geçirmek istediği bu projeyi o Türkiye Down Sendromu Derneği’yle paylaşıyor İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izinler alındıktan sonra 15 öğrenci Pendik İTO Özel Öğretim Uygulama Okulu’ndan 15 öğrenci Sıdıka Doğruöz Özel Eğitim Uygulama Okulundan belirleniyor her hafta bu okullar Naim Süleymanoğlu Spor Lisesi tarafından ön test-son testlere göre belirlenen ve ardından özel eğitim öğretmenlerinin aldığı eğitimler verilen 12. Sınıfta okuyan 30 öğrenci tarafından karşılanıyor.

Eğitmen adayları; özel öğrencilerle birebir o haftanın teması hangi spor branşı ise güzelce çalışıp eğlenceli vakit geçiriyorlar. Yemelerinden içmelerine kadar bütün zamanlarını onlara koçluk yaparak geçiriyorlar. Çocuklar emeklerinin karşılığını ilerleyen yıllarda alacak muhakkak ve proje katlanarak devam edecektir.

Uğur Karakaş tarafında bu uzun yolda çok emekler verilmiş .Verilen emekler sonucu pırlanta gibi çocuklar yetiştirilmiş ve Proje kapsamında ilk mezunların verileceği günün heyecanı var Uğur KARAKAŞ’ ta Bizde araştırmalarımızı yaparken çokça heyecanlandık. Uğur KARAKAŞ’ın bu projesi Türkiye’de bir ilk zihinsel engelli Çocuklarımıza down sendromlu ve otizimli çocuklarımıza büyük bir fayda sağlayacağını duymak bizleri Çok mutlu etti. Sayın Uğur KARAKAŞ ve projenin bütün ortaklarına teşekkür ediyoruz.

BAŞARI TESADÜF DEĞİL EMEK VE ÇABA İSTER EMEĞİNİZE SAĞLIK…

sporda + 1 iz , spor,naim süleymanoğlu spor lisesi,down sendromu,otizm,eğitim,proje,down eğitmeni,otizm eğitmeni,gölge öğretmeni,zihinsel engelliler,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here