• Sal. Kas 24th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Sudan Askeri Geçiş Konseyi: Darbe girişimi engellendi

Sudan’ı 30 yıl yöneten Ömer el Beşir’in 11 Nisan’da darbeyle devrilmesinin ardından yönetime el koyan Askeri Konsey, yeni bir darbe girişiminin engellendiğini duyurdu. Haber ajansları AFP ve Reuters’ın aktardığına göre Askeri Geçiş Konsey üyesi General Cemal Ömer devlet televizyonundan bir açıklama yaparak darbe girişiminde bulunan 12 subayın tutuklandığını, 4 askerin ise gözaltına alındığını söyledi.

Düzenli ordunun darbe girişimini bastırdığını belirten Ömer, bu girişimin ne zaman gerçekleştiği konusunda bilgi vermedi.

6 Nisan’dan bu yana Sudan’da neler oldu?

Sudan’ı 30 yıl yöneten Ömer el Beşir darbeyle devrilmiş, Askeri Geçiş Konseyi yönetime el koymuş, göstericiler ise 6 Nisan’da Genelkurmay Başkanlığı’nın önündeki meydanı işgal etmişti.

Oluşturulan Askeri Geçiş Konseyi ile sivil geçiş konseyi yanlısı göstericiler 3 yıl görevde kalacak bir geçiş süreci üzerinde anlaşsa da bu süreçte sivillerin rolü konusundaki müzakereler tıkandı.

Sivil bir geçiş yönetimi isteyen göstericiler meydanlardan çekilmeyince askerler müdahale etti, 100’den fazla gösterici hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir