Ana Sayfa Dünya

Temelli: Kendisi tez yazamayan bir Merkez Bankası başkanı var şimdi

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması, Gazetecilerin fişlendiği SETA raporu ve Sivas Katliamı gibi birçok konuya dair açıklamalarda bulunan Temelli, “İktidarın payandası bir Merkez Bankası vardı. Başkanı görevden alındı. Görevden alınması suçtur. Görevden alma sebebi hedeflere ulaşamamış. Enflasyonu düşürememiş. Bu yasadışı kararnameyle görevden alındı. Faizler düşerse enflasyon nasıl düşer konusunda ekonomistler tez yazıyor. Kendisi tez yazamayan bir Merkez Bankası başkanı var şimdi” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Temelli’nin açıklamaları şöyle:

“Sivas Katliamı’nın faillerini biliyoruz ama bir türlü suçlular adaletin önüne çıkarılmadı. Ali İsmail Korkmaz’ı da Gezi’de yitirdiklerimizi, Dersim Katliamı’nda yitirdiklerimizi anmak istiyorum. Srebrenitsa’yı anmak istiyorum. O kadar çok yitirdiğimiz can var ki. Ama anmak yüzleşmektir. Bu iktidarlar hafızamızı silmeye çalışsa da biz mücadeleye devam edeceğiz yüzleşmek için. Toplumsal barış yüzleşmeden olmaz.

10 Ekim’i anmak istiyorum. Ankara Gar’ı önünde tam 103 canımızı yitirdik. İhmali olanlar hâlâ adalet önünde hesap vermedi. Hatırlıyorsunuz bu katliamdan sonra ‘oylarımız arttı’ diyenler vardı. Bu katliamın müsebbiblşerine ‘öfkeli çocuklar’ diyenler vardı. Onları da unutmayacağız. Göz yumdunuz, katliam geliyorum dedi. Siz katliamdan medet umdunuz oylarınız artsın diye. Suruç’u da unutmadık. Bu anlayış aynı zihniyetler yoluna devam etme çabasında. Bir vakıf var biliyorsunuz. Seta Vakfı. Araştırmanın başlığı bile amacını ortaya koyuyor. Fişleme peşinde. Bildiğiniz andıç. Bu andıç meselesiyle iktidara gelenlerin geldiği nokta bu. 90’larda bu işi karargahlar yapıyordu, şimdi araştırma kurumları yapıyor. Demekki bu iş karargahtan alınıp bunlara verilmiş. Raporun arasına HDP’yi de sıkıştırmışlar. Bizimle iltisaklı olmak -ne demekse bu- suç olmuş. Bu gazetecilerin yapmış olduğu haberler suç değil. Suç olan sizin gazetecileri cezaevine göndermiş olmanız. Bu ülkede basın özgürlüğü yok, ifade özgürlüğü yok. Bütün özgürlükler lağvedildi.

Bu sistem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bu hükümet özgürlükleri yok sayma tasfiye etme ğeşinde. Bir rehabilite yapacaklardı heralde olmadı şimdi de sistemin emarını çekeceklermiş. Siz bu sistemin kısa filmini çekin. Çekin ki bu hukuksuzluklar adaletsizlikler tarihe not düşsün. Bu sistem yönetememe halidir. Bu yönetememe halinden dolayı da ülke hergün krize sürükleniyor. İktidarın payandası bir Merkez Bankası vardı. Başkanı görevden alındı. Görevden alınması suçtur. Görevden alma sebebi hedeflere ulaşamamış. Enflasyonu düşürememiş. Bu yasadışı kararnameyle görevden alındı. Faizler düşerse enflasyon nasıl düşer konusunda ekonomistler tez yazıyor. Kendisi tez yazamayan bir Merkez Bankası başkanı var şimdi. Böyle bir ilişki yok. Tarihte böyle vakaları Çiller’le yaşadık. Biz unutmayız. Çiller biliyorsunuz iktisat profesörüydü ülke inanılmaz bir krize sürüklendi. Merkez Bankaları özerk olmalı.

Kaynak: KRT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here