ABD, Huawei yasağı için yeni kararını açıkladı!

0

Trendyol uygulaması Huawei’i terk etti.

Huawei, uzun zamandır ABD tarafından  bazı ambargolara tabi tutuluyor. ABD’li şirketlerle iş yapması kısıtlanan Huawei’in yeni model telefonlarında Google Play servisleri de bu kısıtlamalardan dolayı bulunmuyor. Google Play servislerlerinin bulunmadığı telefonlarda kendi uygulama mağazası AppGallery ile kullanıcılarına hizmet veren Huawei bazı sıkıntılar ile baş başa kalmış gibi duruyor. Eğer Huawei telefonunuzda Google Play servisleri bulunmuyorsa ve AppGallery üzerinden Trendyol uygulamasını indirmişseniz, Trendyol uygulaması Huawei telefonlar üzerinde hata verebiliyor.

ABD, Huawei yasağı için yeni kararını açıkladı!

Trendyol uygulaması Huawei’nin bazı modellerinde sıkıntı çıkartıyor

Google Play servislerinin olmaması, Huawei Mate 30 serisi  yada Huawei P40 serisi gibi modellerde Play Store, YouTube gibi uygulamaları kullanamayacağımız manasına geliyor. Bu duruma önlem olarak kendi uygulama mağazası olan AppGallery’i kullanan Huawei, uzun zamandır zorlu bir süreç yönetiyor. Dünyanın en büyük 3. uygulama mağazası olan AppGallery’de şu anda birçok uygulama bulunuyor ancak bazı sıkıntılar Huawei’in peşini bırakmış değil. Huawei’nin kendi uygulama mağazasından indirmiş olduğunuz Trendyol uygulaması Google Play servisleri olmadığı gerekçesi ile hata veriyor.

Huawei P40 Pro modelinde Google servisleri bulunmuyor. Hal böyle olunca kullanıcılar Huawei’nin kendi uygulama mağazasından istedikleri uygulamaları indirebiliyorlar. Bu uygulamalardan bir tanesi olan Trendyol uygulamasını indiren kullanıcılar “Trendyol, Google Play hizmetleri olmadan çalışmaz ve bu hizmetler cihazınız tarafından desteklenmiyor”  hatası ile karşılaşıyor. Kullanıcılar karşılarına çıkan Yükle butonuna bastıkları zaman ya uygulamadan atılıyor yada uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorlar.

Huawei’nin ABD tarafından uygulanan ambargo ile mücadele ederken, AppGallery üzerindenki uygulamaların sayısını büyük bir hızla arttırması oldukça başarılı bir durum. Ancak yaşanan bu hata kullanıcılar için oldukça ilginç duruyor.