TSK’nin Rojava saldırısında kaç bin kişi göç etti?

0

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bağlı gruplarla 9 Ekim’de Rojava’ya yönelik başlattığı askeri operasyon sonrası aralarında çocukların da olduğu siviller yaşamını yitirdi, binlerce kişi de yerinden oldu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Fonu, Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava’ya düzenlediği operasyona ilişkin bilanço yayımladı.

UNICEF Suriye Temsilcisi Fran Equiza, Türkiye’nin Rojava’ya saldırısında en az 10 çocuğun öldüğünü ve 28’inin de sakat kaldığını söyledi.

BM’nin Çocuklara Yardım Fonu tarafından hazırlanan raporda, Eylül ayı itibariyle çocuk hakları ihlallerinde bin 792 ağır ihlal olduğunu doğruladığını belirtildi.

Söz konusu ihlaller, çocukların öldürülmesi, yaralanması, çalıştırılması, kaçırılması, okullara ve sağlık tesislerine yönelik saldırıları kapsıyor.

Rojava’da 31 bin 680’i çocuk, 18 bin 860’ı kadın olmak üzere yaklaşık 75 bin 438 kişinin yerlerinden edildiği belirtilen BM raporunda, 15 binden fazla kişinin Kürdistan Bölgesi’ne yerleştirildiği kaydedildi.

Raporda, 48 bin 884 kişinin Haseke’den, 19 bin 471 kişinin Rakka’dan, 7 bin 83 kişinin de Halep’ten yerinden göç ettiği belirtildi.

117 bin 132 kişinin ülkeye geri döndüğü belirtilen raporda, bu oranın yarısının Türkiye’nin kontrolündeki bölgelere yerleştirildiği kaydedildi.

Raporda, bölgedeki çatışmalardan ne olursa olsun sivillerin can güvenliğinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here