‘Türkiye 1 milyon kişiyi susuz bıraktı’

0

Hesekê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Semar Ebdullah, Türkiye’nin 1 milyon kişiyi susuz bıraktığını belirterek, Birleşmiş Milletlere “Türkiye’yi uyar” çağrısı yaptı.

Şedade, Hol, Hesêkê, Til Temir, Amûdê ve Dirbesiyê kentlerini bağlayan Hesekê Kantonu’nun Meclis Eşbaşkanı Semar Ebdullah, kantonun su ihtiyacını karşılayan Elok su tesisindeki suyun Türkiye ve ona bağlı gruplar tarafından kesilmesine tepki gösterdi. Fırat Haber Ajansı’na konuşan Ebdullah, 1 milyon kişinin susuz bırakıldığına dikkat çekerek, “Koronavirüs gibi dünyada hızla yaygınlık gösteren bir salgın var, bölgede sular da olmayınca bu tehlike artıyor. Bölgenin suya ihtiyacı var. Türk devleti halkın temel ihtiyaçlarını silah olarak kullanıyor. Halk buna çok tepki gösteriyor” dedi.
BM’YE ÇAĞRI 
Suların kesilmesinden kaynaklı bölgede alınan koronavirüs tedbirlerinin de aksadığını belirten Ebdullah, halkın susuz bırakılmasıyla “insanlık suç” işlediğini söyledi. Bunun hesabının sorulması gerektiğini dile getiren Ebdullah, “Suyun kesilmesi hastalıkların da yayılmasına yol açacaktır. Su olmamasından kaynaklı kentte yaptığımız dezenfekte çalışmaları da aksıyor. Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar ile uluslararası kamuoyunu Türk devletine baskı uygulamaya çağırıyoruz.”
Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here