Türkiye 4 yılın ardından İsrail’e Büyükelçi atadı

İsrail Büyükelçiliğne Şakir Özkan Torunlar atandı.

İsrail Devleti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Şakir Özkan Torunlar’ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, İsrail Devleti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Dış Politika Dayanışma Kurulu Üyesi Şakir Özkan Torunlar atandı.

31 Mayıs 2010’da Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail tarafından uluslararası sularda baskın yapılmış; baskında toplam 10 Türkiye vatandaşı hayatını kaybetmişti. Türkiye, bu baskından sonra dönemin büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u geri çekmiş ve 2016’ya kadar ilişkileri ikinci katip seviyesinde tutmuştu.

2016’da yürütülen normalleşme süreci sırasında iki ülke birbirine karşılıklı büyükelçi atamış, ancak Aralık 2017’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesi ve ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması ilişkileri yeniden geriletmişti.

Türkiye 15 Mayıs 2018’de Tel Aviv büyükelçisini istişareler için merkeze çağırdı. Bu seneye kadar ülkeler tekrar büyükelçi atamasında bulunmamıştı.

İsrail ve Türkiye 2022’de bir kez daha normalleşme sürecine girdi ve iki ülke arasında diplomatik temaslar yeniden başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here