Türkiye ‘de Korona rakamlarında hile İddiası

0
  • Türk hükümetinin, dünkü haberimizde dikkat çektiğimiz gibi korona verilerinde hile yaptığı ortaya çıktı. TTB de ölümleri raporlamada uluslararası kodları kullanmadığını teyit etti.

Vaka/gün/test/ölüm oranına göre Türkiye, kendi açıkladığı rakamlara rağmen yükselme trendini koruyor, ancak 2 Nisan’dan beri ölümleri 80’in altında tutuyor. Dünkü haberimizde “Ölüm rakamlarıyla oynanıyor mu?” diye sormuştuk. Bugün yazılı bir açıklama yapan TTB, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ölümlerini raporlamada, WHO’nun önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını açıkladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık da ölüm raporlarıyla oynandığını söyledi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, koronavirüs vaka ve ölüm sayılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. TTB, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ölümlerini raporlamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını duyurdu. Türkiye’de görülen vaka ve ölüm sayıları arasındaki örüntünün dünyanın diğer ülkelerinde gözlenenden farklı olduğuna işaret eden TTB, doğrulanmış koronavirüs vakalarının artış gösterdiği Türkiye’de, ölüm sayılarının buna paralel bir grafik göstermemesinin dikkat çekici olduğunu aktardı. TTB, Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce WHO tarafından belirlenen kodları kullanmaya, Şubat’tan itibaren Türkiye’deki ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye, gerekmesi halinde de sözel otopsi tekniğini uygulamaya çağırdı.  TTB, ayrıca kayıtların incelemeye açılması halinde bu sürece katkı sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Yanlış ölüm raporları

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık da BirGün’den Mustafa Mert Bildircin ile söyleşisinde, iktidarın yüksek hasta ve ölüm sayısı istemediğini, durumu idare etmek istediğini belirterek şunları altını çizdi: “Sahadan aldığım bilgilere göre, ölüm raporuna, ‘Korona ölümü’ yazmak çok sınırlandırılıyor. Hastane yönetimleri ve sağlık müdürlükleri tarafından rapora ‘korona ölümü’ yazabilmek için ardışık 2 test yapılmış olsun, BT (bilgisayarlı tomografi) çekilmiş olsun, radyolog raporunda, ‘Korona düşünülmektedir’ desin isteniyor. Yaşamını yitirenlerin zatürre ya da alt solumun yolu enfeksiyonu… gibi nedenlerle aramızdan ayrıldığı notu düşülüyor ölüm raporuna.”

Dün sormuştuk

Sağlık Bakanlığını dünkü açıklamasında rakamları verdikten sonra ölümlerle ilgili rakamlara dikkat çekmiştik.

  •  1 Nisan: 2148 vaka, 63 ölüm
  •  2 Nisan: 2456 vaka, 79 ölüm
  •  3 Nisan: 2786 vaka, 69 ölüm
  •  4 Nisan: 3012 vaka, 76 ölüm
  •  5 Nisan: 3135 vaka, 73 ölüm
  •  6 Nisan: 3148 vaka, 75 ölüm
  •  7 Nisan: 3892 vaka, 76 ölüm.

Açıklanan 7 günlük rakamları verdikten sonra “Ölüm rakamlarıyla oynanıyor mu?” diye sormuştuk. Haberimizin ilgili bölümü şöyleydi: “Vaka/gün/test/ölüm oranına göre Türkiye, yükselme trendini koruyor. Başından itibaren gayri ciddi yaklaşan ve siyasi hesaplar yapan Türk hükümetinin 31 Mart’tan itibaren hayatını kaybedenlerini sayısını 80’in altında göstermesi dikkat çekiyor. Bilim insanların ve meslek örgütlerinin önerilerini dikkate almayan Türk hükümeti, nüfusa göre test sayısında da yeterli artışı sağlayamadı. Hemen hemen aynı nüfusa sahip olan Almanya günlük test sayısı 60 binin üzerine çıkarırken Türkiye, daha yeni vardığı 20 bin eşiğinde duruyor, üstelik hiç test yapılmayan veya yapılamayan iller var.”

YENİ Özgür Politika

Haber Bilal Macit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here