Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş, Mecliste görüşmeleri süren sansür yasası üzerine yazdı

İktidarın seçim ajandası: Hapis, sansür, yasak.

Sansür yasası teklifinin görüşmeleri, Mecliste hem ilginç diyaloglar hem de ses getiren protestolar altında sürdü. Bu haftanın kısa bir özetini yapalım; salı günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelere yeniden başlandığında, yasaya tepki gösteren gazetecilerle birlikte siyah maskelerimizi takıp, izleyici locasında yerimizi aldık. Muhalefet milletvekilleri ise ellerinde “Sansür yasasına hayır” pankartlarıyla Genel Kurul’dalar. Yasanın görüşmelerine başlanacak ama bilin bakalım kim yok? Teklifi Meclise sunan AKP ve MHP milletvekilleri… Yoklama alınıp, Meclis çoğunluğu sağlanamayınca, görüşmeler çarşambaya ertelendi.

Çarşamba günü ise 200’e yakın AKP ve MHP milletvekili, iktidar sıralarını doldurmuştu. Bir önceki yaşanan olaylardan dolayı, Saray’dan çok ciddi tepki görmüşlerdi. Meclisteki sandalye çoğunluğuna dayanarak, sabaha kadar görüşmeleri bitirmeyi amaçladılar, ancak 29. madde görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekillerinin “Sansüre hayır” sloganlarıyla yaptığı protesto eylemi ile karşılaştılar. Eylem nedeniyle, Meclis Genel Kurulu gece 02.00 sularında kapanmak zorunda kaldı.

29. madde malum, sadece gazetecileri değil milyonlarca sosyal medya kullanıcısını ilgilendiriyor. Yasa teklifi Meclise geldiğinden bu yana muhalefetle iktidar arasında, meşhur 29. madde üzerinden hummalı bir pazarlık sürüyor. Muhalefet “yanlış haberi yayana” 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemede, iktidara geri adım attırmaya çalışıyor. Üst sınırın en azından 2 yıla indirilmesi teklif ediliyor, ama gelen duyumlara göre MHP’den “O zaman yasanın anlamı kalmıyor” yanıtını alıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here