Türkiye Gazeteciler Sendikası Ümit Özdağ’a tepki: Kimse oy için basın özgürlüğüne saldırmasın

Zafer Partisi Genel Başkan Ümit Özdağ’ın, kendisine mikrofon uzatan Rûdaw muhabirine verdiği “Zafer Partisi iktidarında Rûdaw TV Türkiye sınırları içerisine giremeyecek” yanıtına Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) tepki geldi. TGS, “Türkiye’de yayıncılık yapmanın kanun ve esasları bellidir. Kimse oy için basın özgürlüğüne saldırmasın” dedi. 

Taksim’de gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, avukat Jiyan Tosun’u “bombayı bırakan kişi” diyerek hedef göstermişti. Rûdaw muhabiri Ömer Sönmez, hedef göstermeyi “Ne söylemek istersiniz bununla ilgili” diyerek Ümit Özdağ’a sordu. Özdağ “Hiçbir şey söylemem, gerekeni vermiş” dedi. Sönmez’in “İhraç edecek misiniz” sorusu üzerine bir partili, Özdağ’a “Rudaw efendim, PKK’nın kanalı” diye araya girdi. Özdağ da “Bak şunu yapacağız. Zafer Partisi iktidarında Rûdaw TV Türkiye sınırları içerisine giremeyecek” dedi.

“YAYINCILIK KANUNU ESASTIR”

Özdağ daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Zafer Partisi iktidarında Rudaw, K24 gibi milli bütünlüğümüze düşman kanalların Türkiye’de değil yayın yapmasına, bir kare görüntü çekmesine ve yayınlamasına izin vermeyeceğiz” sözlerini sarf etti.

TGS, Özdağ’ın söylediklerini kınayan bir paylaşım yaparak “Türkiye’de yayıncılık yapmanın kanun ve esasları bellidir. Kimse oy için basın özgürlüğüne saldırmasın” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here