Türkiye ve Pakistan çifte vatandaşlık için önemli bir anlaşma planlıyor

0

Türkiye ve Pakistan, ilişkilerinde önemli bir artış olacak şekilde her iki ülke vatandaşı için çifte vatandaşlık sağlamayı kolaylaştıracak bir plan düşünüyor.

Dün açıklanan plan, Pakistan İçişleri Bakanı İjaz Ahmad Şah ve Türkiye Pakistan Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul arasındaki toplantıda gün ışığına çıktı.

Taşınma Yurdakul’un önerdiği üzere, İçişleri Bakanlığı’na göre Şah, yasa taslağının “dikkate alındığını” ve “yakında ortak bir sonuca varmayı umuyoruz” diyerek yanıt verdi.

Sonuçta ortaya çıkan ikili ilişkilerin geliştirilmesi, özellikle askeri işbirliği olmak üzere, kolluk kuvvetlerine yönelik ekipman ve eğitim operasyonlarının iyileştirilmesine de değinildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Lahor’da tanıtılan Yunus Gücü modeli konusunda BİT [İslamabad Başkent Bölgesi] Polisi ile işbirliği içinde devriye kuvveti getirme girişimini memnuniyetle karşıladı ”dedi. 2016 ve kısmen Türkiye tarafından sokak suçlarıyla mücadele ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) çevresinde güvenliği sağlamak için eğitildi.

Yurdakul, Şah’a Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın gelecekte Pakistan’ı ziyaret etmesi planlandığını ve Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Şah ile ilgili diğer konuları görüşmek üzere Şubat ayında ülkeyi ziyaret etmeye hazır olduğunu kaydetti

Hem Pakistan hem de Türkiye vatandaşları, birbirlerinin ülkelerinin vatandaşlığına ve ikili pasaportlarına kavuşabilseydi, her iki ulusun tarihindeki en büyük ikili hareketi işaret edecek ve zaten güçlü ilişkilerine önemli ölçüde katkıda bulunacaktı. Bu ayın başlarında Pakistan , ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ertelenen yurt içinde yapılan T129 saldırı helikopterlerini teslim etmek için Türkiye’ye zaman uzattı . Geçen yıl Mayıs ayında Pakistan, Türkiye’yi vizesiz seyahat listesine ekleyerek , ikisi arasında turizm ve ticaret konusunda çaba sarf etti.

Kaynak: Middle East Monitör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here