• Sal. Kas 24th, 2020

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’de 1 Milyon Suriyeli Mülteci Barındırma Planı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile paylaştığı altı sayfalık bir belge sunduğunu söyledi.

Güvenli Bölge planına göre, Türkiye, en büyük kamu inşaat projelerinden birini temsil eden kuzey Suriye ile sınırlarından 20 milden fazla kontrol ettiği topraklarda 140 köyde bir milyon mülteci barındırmaya çalışacak.

Dergi raporunda, planın Türkiye’yi projeyi finanse etmek için dış yardım talep etmeye iten yaklaşık 26 milyar dolarlık birkaç konut geliştirme projesinden oluştuğunu belirtti.

Amerikan dergisi, Türkiye’nin güvenli bölge projesinin okullar, hastaneler, camiler ve spor alanları da dahil olmak üzere tüm konut gereksinimlerini içereceğine söz verdiğine dikkat çekti.

İddialı bir plan
Uluslararası Mülteci Örgütü’nün program ve politikalarından sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Birleşmiş Milletler eski yetkilisi “Hardin Lang”, Türk planındaki tutkusunu iddialı olarak nitelendirdi.

Konu hakkında yorum yapan Lang, “Modern tarihte böyle iddialı bir plan gördüğümden emin değilim.” Dedi. BM yetkilisi Suriye için gelecekteki sonuçlarıyla ilgili endişesini gizlemedi.

BM sözcüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “mültecilerin gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşünün” önemini vurguladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre, beklenen BM rolü hakkındaki eleştiriler üzerine Türk önerisini incelemek için bir çalışma grubunun kurulacağı varsayılıyor.

Türkiye önerisi, her köyde 10 bölgenin kurulmasını içerdiği için sınır köylerine odaklanıyor, böylece her bölge, bazıları iki yatak odası ve üç odadan oluşan 6 bin konut birimi içeriyor.

Her bölgede ayrıca merkezi bir cami, 10 alt cami, 8 ilkokul, bir ortaokul, iki kapalı spor salonu, 5 gençlik merkezi, küçük bir merkezi oyun alanı ve her mahallede 4 futbol sahası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir