• Pts. Oca 18th, 2021

İMC Haber 24

Haber sokakta, haber yerde!

Türkiye’nin Senegal Büyükelçiliği Kapatıldı. Büyükelçi Ahmet Kavas ve Meslek Memuru Covid-19’a Yakalandı: Saklanan Ayrıntılar

Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas covid-19 hastalığı ile birlikte durumunun biraz ağırlaşması üzerine 31 Temmuz günü hastaneye kaldırıldı. Meslek memuru Atakan Ezgü’de Covid-19’a yakalandı. Atakan Ezgü’nün durumu Büyükelçi Kavas’a göre daha iyi olduğu için hastanede değilde elçiliğin konutunda karantina altına alındı.

Ahmet Kavas 2 ay önce Senegal’de Büyükelçi olarak görevine başladı. Büyükelçi Kavas’ın göreve başladığı andan itibaren Türkiye kamuoyuna yansımayan gelişmeler yaşandı.

Korona pandemisinin ve uluslararası kısıtlamaların olduğu bir dönemde Senegal hükumeti, Ahmet Kavas’ı 14 günlük karantina sürecine uyması koşulu ile kabul etti. Çünkü Büyükelçi Kavas görevine başlamak için normal prosedürlerin dışında olarak kargo uçağı ile başkent Dakar’a geldi ya da gelmek zorunda kaldı. Uluslar arası uçuşlarda kısıtlamaya gidildiği için Türk Havayolları yolcu uçağı kaldırmamış ya da kaldıramamıştı.

Dakar’a ulaşan Büyükelçi Ahmet Kavas Senegal hükumetinin ülkede yaşayan ve ülkeye gelen herkes için uyguladığı 14 günlük karantina kararına uydu mu?

Büyükelçi karantina kararına uymadığı gibi Senegal’e geldikten bir süre sonra Dakar Büyükelçiliği’nde Türkiyeli yurttaşlarla tanışma adı altında büyük bir yemek organizasyonu düzenledi. Hâlbuki Sengal’de de toplu toplantılar, cenaze merasimleri, düğünler, camilerde namaz vb. toplu etkinlikler yasaklanmıştı. Büyükelçi Kavas, Senegal devlet otoritesinin bu yasağını göz ardı etmesinin yanı sıra, toplu yemek toplantılarını daha sonraki süreçlerde de düzenlemiş, bu toplantılarda sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmamıştır.

Büyükelçi’nin twitter hesabındaki görsellerde de görüleceği gibi, Büyükelçi tüm toplantılarına maskesiz olarak katılıp yakın temaslar kurmuştur. Keza aynı şekilde, Büyükelçilik’te görevli meslek memuru Atakan Ezgü’de Covid-19’a yakalandı.

Her zaman kendisinin Afrika aşığı olduğunu ifade eden ve hatta bir seferinde Büyükelçi Kavas, “Artık vatandaşlarımız ‘iyi ki Afrika’dayız’…” (08 Haziran2020) açıklamasıyla Afrika’da/Senegal’de olmanın önemine vurgu yapıyordu.

Büyükelçi Ahmet Kavas’ın sağlık durumunun biraz ağırlaştığı bilgisine ulaştık. 31 Temmuz günü Başkent Dakar’da ki pandemi hastanesine dönüştürülmüş olan Üniversite hastanesine kaldırıldığı bilgisini aldık.

31 Temmuz’da hastaneye götürülen Büyükelçi Kavas’ın bir gün sonra 1 Ağustos günü hastaneden apar topar ayrıldığı bilgisine ulaştık. Bundan sonra ki süreçte Büyükelçi Kavas, tedavisine Dakarda ki hastanede mi ya da Türkiye’de mi devam edecek?

Dakar’da Pandemi hastanesine dönüştürülen üniversite hastanesi tüm Senagal’lilerin zengin fakir demeden gittikleri bir hastanedir. Senegal’de birçok Afrika ülkesiyle kıyaslandığında ölüm oranı nispeten daha azdır. Büyükelçi Kavas’ın durumu iyi olmamasına rağmen Başkent Dakarda ki pandemi hastanesinden neden ayrıldığını bilmiyoruz. Eminiz ki, Büyükelçi Kavas yakın zamanda bu sorunun cevabını kamuoyuna verir.

Bu yaşananlardan dolayı, Türkiye’nin Dakar Büyükelçiliği’nin 14 günlük karantina kapsamında kapatıldığı bilgisine ulaştık. Ancak burada dikkat çekici olan, tüm bu gelişmelerden Büyükelçi’nin son bir aydır, temasta olduğu ne Senegal’de yaşayan Türkiyeli yurttaşların, ne Senegal devletinin ve ne de Türkiye kamuoyunun haberi vardır.

Büyükelçi en son twittini hastaneye kaldırılmadan 6 gün önce atmıştı. Bu twitte, Büyükelçi Kavas,

“Senegal Dakar sefaretimiz bünyesindeki arkadaşlarımızdan görevlerini tamamlayan askeri ataşemiz Albay Murat Emrah Yıldırım, güvenlik ataşelerimiz Cem Çeşme ve Ayhan Erhan için önce veda yemeği, ardından plaket takdimi yaptık. Büyüksün Türkiyem ve tebrikler çalışkan insanlarımıza” paylaşımında bulunmuştu. (Not olarak: Büyükelçinin kendi twitter hesabında “ateşe” olarak yazdığı için, kelimede ki yazılım yanlışlığını düzelterek yazmış olduk).

Bu paylaşımda ki ayrıntı şu: Koronavirüs’e yakalanan Büyükelçi Kavas ile yakın temasta bulunan ve görevlerini tamamlayarak Senegal’den ayrılan bu üç ataşe, şimdi nerede? Biz söyleyelim, söz gelimi Ayhan Erhan’ın 1 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye’ye ulaştığı bilgisini aldık. Sorularımıza devam ediyoruz: Ayhan Erhan, Türkiye’ye ulaştıktan sonra, karantina altına alındı mı, kan testi yapıldı mı, sosyal mesafe ve maske kuralına uyuyor mu? Türkiye’ye ulaştığında kimleri ziyaret etti ya da direk kendisini karantinaya mı aldı? Bu soruların hepsi şeffaf bir şekilde cevaplanmalıdır.

Devletin Senegal Büyükelçisi ve Büyükelçi’ye bağlı bürokrat ve çalışanların bu denli sorumsuzca olmasını nasıl açıklayabiliriz? Kendilerinin ve başka kişilerin sağlığıyla oynayan bu bürokratlardan kim hesap soracak? Bu bürokratların çocuklarla bile maskesiz yakın temasının hesabını kim verecek?

Büyükelçinin defalarca sosyal mesafe kuralına uymadan ve maskesiz olarak kontak kurmuş olduğu yüzlerce Türkiye’li ve Senegal’lilerin isimleri ve listesi belli mi? Bu insanların Büyükelçi Kavas’ın Covid-19’a yakalandığından haberleri var mıdır?

Bu sorulara biz yanıt verebiliriz: Hayır! Koca bir Hayır! Büyükelçi Ahmet Kavas’a geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz: Büyükelçi’nin canı canda, Senegal’de yaşayan Türkiyeli ve Senegal yurttaşlarının hayatının bir önemi yok mu? Büyükelçi’nin temas kurduğu insanlar neden bilgilendirilmiyor? Büyükelçinin Covid-19’a yakalandığı neden Senegal ve Türkiye kamuoyundan saklanıyor?

İMC Haber24 Dış Haber Servisinden Celal Yardımcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir