Tuşba Belediye Başkan yardımcısının maaşı belirlendi: Günde 1 çay, 1 simit!

0

YSK tarafından HDP’den alınarak AKP’ye verilen Tuşba Belediyesinin başkan yardımcısının maaşı belirlendi. HDP grubu belediye başkan yardımcısının maaşını yol ücreti, günlük 1 adet simit ve 1 adet çay üzerinden hesaplayarak aylık 265 TL olarak belirledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları Ayşe Minaz ve Yılmaz Berki’nin yüzde 52 oyla kazandığı Tuşba Belediyesinde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle Berki yerine mazbatayı AKP’li Salih Akman’a vermişti.

Tuşba Belediyesi’nde AKP’nin belediye başkan yardımcılığına atadığı meclis üyesi Azad Gülengül’e ödenek maaş ile ilgili bir toplantı yapıldı. Çoğunluğunu Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) oluşturduğu meclis belediye başkan yardımcısı için belirlediği maaşı meclise sunarak oy çoğunluğuyla kabul ettirdi.

‘GÜNLÜK 1 SİMİT, 1 ÇAY’

Maaş tablosu hazırlayan HDP grubu, başkan yardımcısının maaşını; simit, çay ve ulaşım üzerinden hesaplayarak çıkardı. Yol ücreti olarak aylık 135 TL, günlük bir simit için aylık 45 TL, günlük bir çay için aylık 30 TL ve temsili ağırlama için ise günlük 2,5 TL üzerinden aylık 55 TL olmak üzere aylık maaş 265 TL olarak belirledi. HDP grubu hazırladığı aylık maaş çizelgesinin altına ise; “Sonuçta belediye işi gönül işi” notunu düştü.

‘GÖNÜL İŞİ İSE MAAŞI SIKINTI YAPMASIN O ZAMAN’

Durumu değerlendiren mazbatasına el konulan Tuşba Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Minaz, başkan yardımcılığı kadrosunun kendileri için işgal edilen ikinci bir yer olduğunu söyledi. Minaz, “Onların yetkilileri toplumla dalga geçerek ‘Asgari ücretle kişi her şeyini karşılayabilir hatta para da biriktirebilirler’ diyorlardı. Bizim çıkış noktamız buydu. Bir de onların sloganları vardı. ‘Belediye işi gönül işi’ diyorlardı biz de onlara ‘gönül işi ise o zaman bu parayla çalışın’ mesajı verdik. Biz onlara ‘Bizim yerimizi gasp edip bir de utanmadan bizden maaş mı bekliyorsunuz. Bizim size vereceğimiz bir maaş yok’ dedik. Temsili ağırlama için de biz küçük bir miktar belirledik. Çünkü önceki dönem AKP belediyesi sadece temsili ağırlayama 1 milyon TL’den fazla para harcamıştı. Bu durum da onlara bir mesaj oldu” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here