‘Tutuklular tek kişilik hücrede tutuluyor’

ÖHD, İHD ve Çukurova TUHAY-DER tarafından Ereğli Cezaevi’ne ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Raporda, tutukluların tek kişilik hücrelerde tutulduğunu ve havalandırmanın 1 saatle sınırlandırıldığı belirtildi.

ÖHD üyesi avukat Halil Güngör, Türkiye genelinde yüksek güvenlikli cezaevlerinin faaliyete başlamasından bu yana birçok bölgede, çeşitli hak ihlalleri tespit edildiğini belirtti. Raporu paylaşan Güngör, “Mahpus beyanlarında; Ereğli Yüksek Güvenlikli hapishanesindeki mahpusların tek kişilik odalarda tutulduğu, havalandırmalarının ortak olmadığı, odaların birbirinden uzak bloklarda bulunduğu, sağlık hakkı kapsamında hastaneye sevklerinin yapılmadığı, havalandırma saatlerinin günde 1 saat olarak sınırlandırıldığı ve yine tecrit koşullarında havalandırmaya çıkarıldıklarını ve bunun sistematik bir tecrit uygulaması olduğu ifade edilmiştir. Belirtmek gerekir ki Yüksek Güvenlikli Hapishaneler tüm şehirlerde de aynı ihlallerle gündeme gelmekte ve bunun yerel bir idari sorun olmaktan öte bütüncül bir politika olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

FİİLİ İŞKENCEYE AÇIK HÜCRELER

Yüksek güvenlik cezaevlerinin tecrit sistemini sistematikleştirildiğini ifade eden Güngör, son dönemde cezaevinde “intihar” sonucu gerçekleştiği iddia edilen ölümlerinin çoğunun tek kişilik hücrelerde yaşanmasının tutukluların tek başına tutulmaları halinde fiili işkence ve kötü muamele riskine açık hale getirdiğini vurguladı.

Haber: Cengiz Demirtaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here