Uruguay: Eski cumhurbaşkanı Pépé Mujica, gönüllü olarak dünyanın en yoksulları.

0
“Başkanın evi mi? Orada, toprak yolun en altında! Gördün mü? Önünde tavuklar olan yeşil bir çinko çatılı küçük kulübe var! “.

Paso de la Arena’daki Montevideo’nun bu fakir banliyösünün derinliklerinde herkes sevgiyle lakaplı José Mujica’yı 84 yaşın üzerinde biliyor. “Pépé Mujica”

Birincisi, 20 yıldır bu mütevazı 45 m2’lik çiftlik evinde karısı Lucia ve engelli köpeği, üç bacağı Manuela ile yaşadığı için.

Sonra, 2010’dan 2015’e kadar Uruguay Cumhuriyeti’nin Başkanı olduğu için! Ve ulusun başı olsa bile, bu kışlada yaşamayı hiç bırakmadı!

Yoksul köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Pépé Mujica, her zaman en dezavantajlıların ortasında kalmak istemiştir ve eğer genç yaşta dahil olup kampanya yürütürse, tam olarak en yoksulları ve ezilen!

Bu yüzden, Cumhurbaşkanı olsa bile, Cumhuriyet altınları ve Başkanlık Sarayı için onları terk etmek, tadı için çok lüks!


Bir kuyunun dibinde 2 yıl olmak üzere 10 yıl boyunca askeri diktatörlüğün esiri

1950’de 15 yaşındayken, 6 yaşında bir baba tarafından yetim kalan genç José sefalete ve adaletsizliğe karşı harekete geçmeye başladı.

1960’larda, güçlü saldırılar, adam kaçırma ve suikastlar ile ülkesinde yasa yapmak ve iktidarı ele geçirmek isteyen paramiliter grupların yükselişiyle karşı karşıya kalan José Mujica, Tupamaros’un sembolik grubunun Raoul Sendic ile birlikte kurucularından biriydi. Uruguay’dan “Robin Hood” çeşitleri olan Tupamaros, insanları korumak ve paramiliterlerin yükselişini içerme görevini vermişti.

Askeri diktatörlük öfkelendirildiğinde 1973 yılında cunta tarafından “esir” olarak tutuklandı ve sürdürülemez koşullarda hapsedildi.

Her gün işkence gördü, tamamen tecrit edildi, bir kuyunun dibinde 2 yıl da dahil olmak üzere 10 yıldan fazla bir süre boyunca gözaltında tutulacak. 1985’te yarı deli çıktı.

Paradoksal olarak en büyük gücünü elde edeceği bir delilik ve dehşet verici bir deneyim.

“Bu garip, bugün güveniyor, ama adam bazen zor anlardan mutluluk anlarından daha fazlasını öğreniyor. Bu karanlık yıllar korkunçtu ve yine de bana çok şey getirdi”

Sessizlik , o zaman: “Mesela artık nasıl nefret edeceğimi bilmiyorum. Nefret etmeme lüksünü biliyor musunuz?”


Cumhurbaşkanı seçilen maaşının% 90’ını yardım kuruluşlarına dağıtıyor

Hapisten ayrılır ayrılmaz eski Tuparamo savaşa yeniden başladı, bu sefer daha barışçıl bir mücadele ama yine de yorulmaz ve uzlaşmaz.

1994 yılında milletvekili oldu. 1999 yılında senatör seçildi ve 2004 yılında aynı göreve tekrar seçildi. Çiftçi olarak çalışmaya devam ederken.

2010 yılında halkının hizmetinde olan bir hayatın kutlanması, Cumhurbaşkanı seçildi.

Artık çiftlik evi ve sıkı tarım işi yok mu? Ve cumhurbaşkanlığı konforu, resmi arabalar, lüks Başkanlık Sarayı ve cumhuriyetin çok konforlu emotajlarına hoş geldiniz?

Hiç de değil! Hiçbir durumda! Pépé Mujica’yı tanımak çok kötü olurdu!

Seçiminden bir gün sonra, Protokolün çaresizliğine, Başkanlık Sarayı’nda yaşamanın söz konusu olmadığını açıkladı. Onun için çok zengin! Barakada kalacak, tam duracak! Ancak dünyasına güven veriyor: başkanlık konutu hizmet vermeye devam edecek, bunu taahhüt ediyor. 2012’de, örneğin, ülkeyi vuran korkunç soğuk dalga sırasında, evsizler için bir sığınak olarak tescil ettirdi!

İkincisi, kendisine empoze etmek istediğimiz tüm resmi arabaları reddediyor. 1987’de satın alınan mavi uğur böceği onun için fazlasıyla yeterli.

Üçüncüsü, Başkan olarak aylık maaşının% 90’ını hayır kurumlarına yeniden dağıtmaya karar verir ve kalan% 10’unu veya Uruguay’daki ortalama maaş olan 900 avroya eşdeğer kalması için kendini iyi ilan eder.


Yoksulluğun değil, paylaşmanın ve huzursuzluğun özürü

Pepe Mujica başkanlık görevlerini 1 Mart 2015’te sona erdirdi. Yeterince sahip olduğu için değil! 80 yaşında, hala harika durumda! Hiçbir şey sizi bir erkek tutmak için aile, arkadaş ve köpek sevgisini yenemez! Ancak Uruguay Anayasası sadece bir yıllık başkanlık dönemine izin veriyor.

Pépé Mujica, sakin, iyi huylu, çiftlik evine, çiçeklerine ve bahçesine, banliyölerinin derinliklerinde ve arkadaşlarının yanında geri döndü.

Dünyanın en fakir eski cumhurbaşkanı olmanın nasıl bir şey olduğu sorulduğunda omuz silkiyor. “Dünya çapında birçok insan fakir, çok fakir. Fakir değilim, sadece olanlara daha yakın olmak için sade bir şekilde yaşamaya karar verdim. Yoksulluğu değil, paylaşmayı ve mutluluğu savunuyorum. “

Yaptığı örnekten, ayarlayabildiği örnekten memnun mu? Gözlerini devirdi.
“Elimden geleni yaptım … Hayatımın büyük bir bölümünü doğduğum dünyanın sosyal durumunu iyileştirmeye adadım. Bazı hayal kırıklıkları, birçok yaralanma, birkaç yıl hapis cezası aldım …. Son olarak, dünyayı değiştirmek isteyen biri için rutin …

“Mümkün olduğunca uzun süre yaşamaya devam edin! Yaşadığım her şeyden sonra hala hayatta olmam bir mucize! Sonra da okuyun, çok okuyun! Okumaksızın 7’yi de içeren bir zindanda 10 yıldan fazla zaman geçirdim. Yakalamak için geç kaldım! “

Sana daha uzun yıllar yaşam ve okuma diliyorum, Pépé Mujica ve sana duygu ile sarılıyorum.

Sen benim için – hepimiz için – bir örnekten çok daha fazlası …
Sen bir umutsun!

Saygılarımla,

Pierre Martial
Writer, gazeteci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here