Van’da neler oluyor: Van Başsavcısı ‘tetikçi siteyi’ beğendi!

0

Van’da tutuklanan gazeteci Adnan Bilen, Cemil Uğur, Nazan Sala ve Şehriban Abi, henüz gözaltındayken kısıtlılık kararı bulunan dosyada “bilgi” alarak gazetecileri hedef gösteren Van Postası isimli “tetikçi” internet sitesinin twitter paylaşımları, Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez tarafından beğenildi.

Van’da dün tutuklanan ajansımızın muhabiri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala, henüz gözaltındayken kısıtlılık kararı bulunan dosyada “bilgi” alarak gazetecileri hedef gösteren Van Postası isimli “tetikçi” internet sitesinin twitter paylaşımları Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez tarafından beğenildi. Meslektaşlarının tutuklanmasına tepki gösteren Gazeteci Ruşen Takva da aynı site tarafından hedef gösterildi. Takva, kendisini hedef gösteren kişi hakkında defalarca suç duyurusunda bulunulmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığını söyledi.
Arkadaşlarımızın gözaltına alındığı 6 Ekim Salı günü Van Postası adındaki “tetikçi site” “Van’da 6 kişi neden gözaltına alındı? İşte doğrular ve yalanlar…” başlığıyla kısıtlılık kararı olan dosyadaki bilgileri paylaştı.
GAZETECİ TAKVA’DAN TEPKİ
Kısıtlılık kararı olması ve avukatların müvekkilleriyle görüşmediği saatlerde bu bilginin nasıl öğrenilip, paylaşıldığının açıklanmasını isteyen gazeteci Ruşen Takva, twitter hesabından “Avukatların bile ‘görüş yasağı’ gerekçesiyle görüşemediği gazeteciler hakkındaki bir bilgiyi, ‘gazeteci’ nasıl alıyor” diye sordu. Takva paylaşımında, “Gazetecilerin ‘terör örgütüne üyelik’ iddiasıyla gözaltına alındığı bilgisi nasıl verildi” diye belirtti.
TAKVA HEDEF GÖSTERİLDİ
Bu tepkinin ardından Van Postası isimli “tetikçi site” bu defa gazeteci Ruşen Takva’yı hedef gösterdi. “Ruşen Takva Van Postasına sorduğu soruları, PKK/KCK’ya müzahir sitelere de sordu mu” başlıklı bir yazı yayınlayan site, yazıda Takva’yı hedef gösterici ifadeler kullandı. Takva, internet sitesinin kendisini hedef göstermesine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.
TAKVA: BAŞSAVCI KARARI NASIL BEĞENİR?
Artı Gerçek’e konuşan gazeteci Ruşen Takva, söz konusu sitenin hakkında gizlilik kararı olan dosyanın içeriğini paylaştığına dikkati çekti. Aslın ilginç olan durumunun Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez’in kendisinin gizlilik kararı verdiği bir dosyadan alınan bilgileri sosyal medyada beğenmesi olduğunu vurgulayan Takva, “Gözaltına alınan 6 arkadaşımızı hedef gösteren bu yayın. Aslında gizlilik kararı olan bir dosyadan haber veren bu yayını eleştiriyor olmamız bizi hedef göstermeye bir sebep olarak sunuldu. Merak ediyorum, o haberi paylaştığı zaman Van’da İddia makamının en üst yetkilisi olan bir başsavcı içeriden sızdırılan bir haberi Twitter üzerinden nasıl beğeniyor? Gizlilik kararı olan bir dosya hakkında bana bir haber gelmiş olsaydı ve ben bu haberi yazsaydım aynı başsavcı bana da Twitter üzerinden beğenisini dile getirir miydi? Yoksa sabaha karşı bir operasyon içinde bir ‘takdir mi’ gönderirdi. Bence kamuoyunun tartışması gereken ve bizim de demokratik ve hukuk çerçevesinde tartışmamız gereken nokta tam olarak burasıdır” dedi.
Mezopotamya ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here