Van’da yine asker ateşi: Bir kişi yaşamını yitirdi

0

Çaldıran’da askerlerin açtığı ateş sonucu 6 çocuk babası İbrahim Baykara yaşamını yitirdi. Van’da son günlerde artan asker şiddeti nedeniyle bir kişi daha yaşamını yitirmiş, birçok çoban yaralanmıştı

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Yukarı Çilli (Çîllî) Mahallesi’nde askerler tarafından açılan ateş sonucu sınır ticareti yapan 6 çocuk babası İbrahim Baykara (46) yaşamını yitirdi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Baykara’nın cenazesine saatlerce ailenin ulaşmasına izin vermeyen askerler, Baykara’nın cansız bedeni otopsi için Van Adil Tıp Kurumu’na (ATK) getirildi. Cenaze defnedilmek üzere ATK’den allındı.

 

Son zamanlarda askerin şiddeti ile gündeme gelen Van’da 14 Haziran 2020’de Başkale ilçesine bağlı Kaşkol Mahallesi’nde Emrah Görür isimli yurttaş yine açılan ateş sonucu yaşamını yitirmiş, S. Yılmaz ise ağır yaralı halde işkenceye maruz kalmıştı.

Yine 16 Temmuz 2020’de Çaldıran ilçesinde A. Bağa isimli çocuk askeri ateş sonucu ağır yaralanmış, 18 Temmuz 2020’de ise Çaldıran ilçesinde sivillere ateş açılmış şans eseri kimse yaralanmamıştı. Bu vakada saldırıya uğrayan yurttaşlar tarafından alınan telefon kamera kayıtları ile kamuoyuna yansımıştı.

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Sualtı (Derişk) Mahallesi’nde de 3 çobanın askerler tarafından darp edilmişti.

 

Yeni Yaşam gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here